INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Bernard z Wąbrzeźna (Błażej Pęcherek)      portret Bernarda z Wąbrzeźna - w Józef Stańczewski, Żywot i cuda świętobliwego sługi bożego Bernarda z Wąbrzeźna, Wąbrzeźno 1929 - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl

Bernard z Wąbrzeźna (Błażej Pęcherek)  

 
 
1575 - 1 lub 2 VI 1603
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bernard z Wąbrzeźna (1575–1603), benedyktyn lubiński, ur. tamże z rodziców: burmistrza Pawła Pęcherka i Doroty z Sasinów, miał imię chrzestne Błażej. Od r. 1586 był uczniem jezuitów poznańskich, od r. 1599 nowicjuszem w Lubiniu, w następnym roku złożył śluby zakonne w ręce opata Kiszewskiego, poczem otrzymał święcenia kapłańskie. Umarł w Lubiniu 1 czy 2 VI 1603 jako mistrz nowicjuszów. Spowodu nadzwyczajnych cnót i świątobliwego, pełnego ciężkich umartwień żywota, uważany za świętego i cudotwórcę jeszcze za życia, po śmierci stał się przedmiotem kultu, utrzymującego się po dziś dzień w Lubiniu, Śremie, Grodzisku i i. Pomnik mu wystawił w świątyni lubińskiej Jan Gniński, sufragan poznański 1626 r., a gdy ten zniszczał, nowy okazalszy postawił 1794 opat Kieszkowski. Przygotowania do beatyfikacji rozpoczął z polecenia biskupa Macieja Łubieńskiego oficjał gen. Bajkowski 1629, kontynuował przeor Jacek Zimowicz. 1645 przesłuchiwano świadków w Wąbrzeźnie; po wojnach szwedzkich, w których zaginęło dużo dokumentów i pisanych zeznań świadków, 1686 sufragan poznański Wierzbowski podjął na nowo starania, niebawem na długie lata zaniechane. Po kasacie w XIX w. zaginęły liczne wota i znaczna suma, złożona na koszty procesu beatyfikacyjnego. Ponowne starania rozpoczęto obecnie.

 

Chwaliszewski A. ks., Żywot i cuda wiel. sługi Bożego O. Bernarda z Wąbrzeźna, P. 1881; Stańczewski J„ Żywot i cuda świątobl. sługi Bożego Bernarda z Wąbrzeźna, Wąbrzeźno 1929.

Ks. Alfons Mańkowski

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Zygmunt III (Waza)

1566-06-20 - 1632-04-30
król Polski
 

Jakub Wujek

1541 - 1597-07-27
tłumacz Biblii
 

Marcin Kromer

1512-11-11 - 1589-03-23
dyplomata
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.