INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Bolesław Paweł Gdaniec  

 
 
1876-03-23 - 1947-12-18
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Gdaniec Bolesław Paweł (1876–1947), szewc, działacz społeczno-narodowy w Gdańsku. Ur. 23 III w Gdańsku z ojca Jana G-a, robotnika stoczniowego i Augustyny Gierszewskiej, ukończył wiejską szkołę powszechną w Subkowach koło Tczewa, gdzie ojciec G-a zakupił niewielkie gospodarstwo. W l. 1891–96 wyuczył się praktycznie rzemiosła szewskiego i otworzył w r. 1898 samodzielną pracownię szewską w Gdańsku. Tu zetknął się przypadkowo (dzięki podniesionej na ulicy gazecie polskiej) z Józefem Czyżewskim, czołowym przedstawicielem gdańskiej Polonii. Wszedłszy w krąg narodowego życia Polaków gdańskich brał G. czynny udział w szeregu pierwszych w Gdańsku polskich organizacji i stowarzyszeń, jak: »Jedność«, »Gmina Polska«, »Lutnia«, »Moniuszko«. Po utworzeniu Wolnego Miasta Gdańska w r. 1919 pracował G. czas jakiś w Komisariacie Generalnym R. P. w Gdańsku, w dziale emigracyjnym, wrócił jednak do swego zawodu i prowadził warsztat i sklep obuwia przy ul. Podwale Staromiejskie 66, specjalizując się w wyrobie obuwia ortopedycznego. Brał nadal czynny udział w życiu patriotycznym, i w okresach przed wyborami do sejmu gdańskiego organizował (wraz z Józefem Czyżewskim) wiece i odczyty dla rozproszonych po wioskach gdańskich Polaków, uświadamiając ich narodowo. Ożeniony z Martą Rynkiewicz, po jej śmierci (1929), poślubił 23 VI 1931 Helenę Gosieniecką. Z chwilą wybuchu wojny, 1 IX 1939 aresztowany wraz z żoną, przebywał w gdańskim więzieniu. Przydzielony przymusowo jako wybitny fachowiec do wyrobu protez dla inwalidów, odmówił podpisania listy narodowości niemieckiej. Po zajęciu Gdańska przez wojska polskie G. pracował początkowo w warsztatach wojewódzkiej komendy Milicji Obywatelskiej, od grudnia 1946 był woźnym w Bibliotece Miejskiej w Gdańsku. Zmarł 18 XII 1947.

G. stanowił piękny typ uświadomionego, polskiego rzemieślnika w Gdańsku, a zarazem upartego bojownika o polskość tego miasta z okresu przed pierwszą wojną światową i czasów międzywojennych. 14 XI 1948 odbył się powtórny pogrzeb G-a. Został on razem z rozstrzelanymi przez Niemców działaczami Polonii gdańskiej: Franciszkiem Fojutem, Alfem Liczmańskim i Romanem Ogryczakiem pochowany na cmentarzu bohaterów na Zaspie w Gdańsku.

 

Fotografia G-a i dokumenty w posiadaniu rodziny.

Marian Pelczar

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Stefan Jaracz

1883-12-24 - 1945-08-11
aktor teatralny
 

Jan Batory

1921-08-23 - 1981-08-01
reżyser filmowy
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan Gralewski

1868-12-16 - 1924-02-17
pedagog
 

Jan Kacper Heurich, senior

1834-06-21 - 1887-03-24
budowniczy
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.