INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Claude Callot  

 
 
1603 - 1687-08-21
 
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Callot Claude (1603–1687), malarz, rodem z Lotaryngii, bratanek sławnego rytownika Jakuba. Osiedlił się w Polsce najpóźniej w r. 1668 i był zatrudniany przez trzech po kolei królów polskich: Jana Kazimierza, Michała i Jana III jako ich »primarius pictor«. Przedtem, w r. 1640, przebywał w Rzymie. Wczesnym śladem jego działalności w Polsce jest obraz Chrzest Chrystusa w kościele w Bychawie pod Lublinem, podobno zawierający kiedyś napis: »Calloth 1670« z trudno czytelnym inicjałem imienia (»K«?) przed nazwiskiem. Płótno to wskutek nadniszczenia ustąpiło miejsca w ołtarzu kopii, sporządzonej przed kilku laty. W r. 1681 był C. czynny w Wilanowie około dekoracji w królewskiej bibliotece, tzw. galerii »pstrej«. Z malowideł tej sali przypisano mu, wedle wskazówki archiwalnej, medaliony męskie oraz alegorie: Religia i Nauka, wprawione w dwa kręgi plafonu. Pod koniec życia przebywał C. we Wrocławiu, gdzie też sporządził swój testament (20 XII 1686), poruczając jego wykonanie obsługującemu go od 19½ lat (»fidèle-serviteur«) Szkotowi z Aberdeen, nazwiskiem John Cruden, który, jak się okazuje z innych danych, był malarzem i zapewne był przez C-a używany w Polsce do pomocy przy wykonywaniu obrazów. Jemu przypadły zapisem książki, ryciny i obrazy. C. umarł 21 VIII 1687 we Wrocławiu i został tam pochowany w kościele św. Wincentego otrzymał drewniane malowane epitafium, które od r. 1889/90 znajduje się w Muzeum ks. Czartoryskich w Krakowie. W alegorycznym obrazie tej pamiątki mieści się nad inskrypcją portret artysty i jego herb.

 

Rastawiecki E., Słownik mal., III; Meaume E., Recherches sur la vie et les ouvrages de Jacques Callot (tabl. geneal.), Paris 1860 I; Schultz A., Untersuchungen zur Gesch. d. schles. Maler 1500–1800, Breslau 1882, 32–3, 37; »Kłosy«, W. 1883, I 186; «Kwart. Hist.« 1892, 273; »Sprawozd. K. H. S.« VI, z. 2/3 (1898), XLVIII, LIII i VII, z. 1/2 (1902), XCI; Starzyński J., Wilanów. Studia do dziejów sztuki w Polsce, W. 1933, V z. 2.

Zygmunt Batowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.