INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Claude Callot  

 
 
1603 - 1687-08-21
 
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Callot Claude (1603–1687), malarz, rodem z Lotaryngii, bratanek sławnego rytownika Jakuba. Osiedlił się w Polsce najpóźniej w r. 1668 i był zatrudniany przez trzech po kolei królów polskich: Jana Kazimierza, Michała i Jana III jako ich »primarius pictor«. Przedtem, w r. 1640, przebywał w Rzymie. Wczesnym śladem jego działalności w Polsce jest obraz Chrzest Chrystusa w kościele w Bychawie pod Lublinem, podobno zawierający kiedyś napis: »Calloth 1670« z trudno czytelnym inicjałem imienia (»K«?) przed nazwiskiem. Płótno to wskutek nadniszczenia ustąpiło miejsca w ołtarzu kopii, sporządzonej przed kilku laty. W r. 1681 był C. czynny w Wilanowie około dekoracji w królewskiej bibliotece, tzw. galerii »pstrej«. Z malowideł tej sali przypisano mu, wedle wskazówki archiwalnej, medaliony męskie oraz alegorie: Religia i Nauka, wprawione w dwa kręgi plafonu. Pod koniec życia przebywał C. we Wrocławiu, gdzie też sporządził swój testament (20 XII 1686), poruczając jego wykonanie obsługującemu go od 19½ lat (»fidèle-serviteur«) Szkotowi z Aberdeen, nazwiskiem John Cruden, który, jak się okazuje z innych danych, był malarzem i zapewne był przez C-a używany w Polsce do pomocy przy wykonywaniu obrazów. Jemu przypadły zapisem książki, ryciny i obrazy. C. umarł 21 VIII 1687 we Wrocławiu i został tam pochowany w kościele św. Wincentego otrzymał drewniane malowane epitafium, które od r. 1889/90 znajduje się w Muzeum ks. Czartoryskich w Krakowie. W alegorycznym obrazie tej pamiątki mieści się nad inskrypcją portret artysty i jego herb.

 

Rastawiecki E., Słownik mal., III; Meaume E., Recherches sur la vie et les ouvrages de Jacques Callot (tabl. geneal.), Paris 1860 I; Schultz A., Untersuchungen zur Gesch. d. schles. Maler 1500–1800, Breslau 1882, 32–3, 37; »Kłosy«, W. 1883, I 186; «Kwart. Hist.« 1892, 273; »Sprawozd. K. H. S.« VI, z. 2/3 (1898), XLVIII, LIII i VII, z. 1/2 (1902), XCI; Starzyński J., Wilanów. Studia do dziejów sztuki w Polsce, W. 1933, V z. 2.

Zygmunt Batowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Michał Piotr Boym

ok. 1614 - 1659-08-22
jezuita
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.