INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Dawid Filip (Filipowicz, Fajwlewicz)  

 
 
XVIII w. - koniec XVIII w.
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Dawid Filip (Filipowicz, Fajwlewicz), syndyk Żydów krakowskich w Warszawie w latach 70. w. XVIII. Ojciec jego Filip (Fajwel) Dawidowicz prowadził w Lipsku gospodę dla przybywających na jarmarki Żydów polskich, którą potem objął syn Dawid Filipowicz albo Dawid Filip. Posiadał on w Krakowie (w mieście żydowskim na Kazimierzu) niewielką realność. W okresie wzmożonej emigracji żydowskiej do Warszawy przeniósł się tam także D. i dzięki swej obrotności rychło wysunął się na czoło nowotworzącej się gminy żydowskiej. Gdy ks. Sułkowski wraz z Potockim zgłosili gotowość zbudowania dwóch osiedli żydowskich za wałami Warszawy, zwołał D. kandydatów na osadników do izby modlitewnej w Pałacu Pociejowskim i rozdzielił między nich składkę przeznaczoną na skarb pański, która wyniosła 1000 czerw. złotych. Dnia 22 I 1777 w myśl dekretu marsz. Lubomirskiego zburzono oba nowozałożone miasteczka żydowskie, Nową Jerozolimę i Nowy Potok, a towary złożono na razie na ratuszu warszawskim, D. stanął na czele Żydów, ratował towary, zwoływał pokrzywdzonych na zebrania, pisał skargi na władze miejskie, a równocześnie pozostawał w ścisłych związkach ze swą gminą rodzimą, której był pełnomocnikiem w stolicy.

Gdy po pierwszym rozbiorze Kraków został przy Polsce, a Kazimierz dostał się Austrii, Żydzi mieszkający na Kazimierzu, a więc poddani austriaccy, co dzień przybywali do Krakowa i tutaj prowadzili (jak od wieków) swe sklepy, magazyny i stragany. Skorzystało z tego mieszczaństwo krakowskie, które od dawna chciało się pozbyć żydowskich konkurentów i w swych dezyderiach do sejmu już od r. 1773 prosiło o usunięcie Żydów kazimierskich z Krakowa. Wskutek limitacji sejmu nie przyszła ta sprawa pod obrady, lecz w r. 1775 zajęła się nią Rada Nieustająca i na sesji z 1 IX 1775 rozstrzygnęła ją na korzyść kongregacji kupieckiej w Krakowie. Zanim jeszcze magistrat krakowski otrzymał decyzję Rady Nieustającej, już D. uwiadomił kahał krakowski o grożącym niebezpieczeństwie oraz o swej interwencji u ks. Ogińskiego. Wówczas Żydzi krakowscy pozyskali w tej sprawie w Wiedniu Kaunitza, który polecił konsulowi austriackiemu w Warszawie hr. Rewickiemu zająć się skargami Żydów i spowodował interwencję urzędową na ratuszu krakowskim. Po wielu targach sprawa poszła przed sąd asesorski. Obie strony uwijały się dokoła wpływowych dygnitarzy, a najwięcej pracował D., gdy niespodziewanie w związku ze sprawą warszawską (konfiskata towarów) aresztowano go 12 I 1776 i osadzono we więzieniu marszałkowskim. Żydzi przegrali obie sprawy, warszawianom skonfiskowano towary i sprzedano je na licytacji, a kazimierskim Żydom zabroniono raz na zawsze handlować w Krakowie. D. przesiedział kilka tygodni w areszcie a wypuszczony na wolność porzucił swe syndykostwo i zajął się handlem, w którym również niebardzo mu się szczęściło. W r. 1778 otrzymał on od Stanisława Augusta moratorium dla siebie i syna, po którego upływie widzimy go znów wśród kupców warszawskich. Daty jego śmierci i miejsca jego grobu nie znamy.

 

Bałaban, Interwencja dyplomatyczna w sprawie Żydów krakowskich w l. 1775–6. Z historii Żydów w Polsce, Szkice i studia, W. 1920, 173–82; tenże, Historia Żydów w Krakowie i na Kazimierzu, Kr. 1936, II 357, 374, 376, 385, 404–8, 424–8, 516, 526; Freudenthal M., Leipziger Messgäste. Die jüdischen Besucher der Leipziger Messen in d. Jahren 1675–1764, Frankfurt a. M. 1928.

Majer Bałaban

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.