INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Dominik Maria Mangini  

 
 
brak danych - przed 1754-12-15
 
Biogram został opublikowany w 1974 r. w XIX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Mangini Dominik Maria (zm. 1754), malarz krakowski. M. był Włochem (pochodził z Florencji), ale osiedlił się na stałe w Krakowie, gdzie przyjął prawo miejskie i wstąpił do cechu malarzy. S. Tomkowicz utożsamia M-ego z malarzem Mankinim występującym w aktach Archiwum m. Krakowa w r. 1733. W t. r. (2 V) wytoczono M-emu skargę o niesumienne wywiązywanie się z zamówienia; M. malował obrazy religijne do kościoła w Minodze w pow. olkuskim. W r. 1745 działał już jako mistrz. Prawdopodobnie M. zainicjował (bo pierwszy podpisał) petycję dwunastu malarzy krakowskich, skierowaną 15 I 1745 do rektora Akad. Krak. Kazimierza Pałaszowskiego. Petycja ta, będąca wyrazem tendencji wyswobodzenia się malarzy spod praw cechowych, zawierała poddanie się władzom uniwersyteckim; uzasadnieniem tej prośby miał być fakt, że malarstwo jest sztuką wyzwoloną. Akcja ta, mimo życzliwości ze strony Akademii, spotkała się z protestem władz miejskich. W l. 1747 i 1748 M. był starszym cechu malarzy, w r. 1750 wybrany został radcą, czyli konsyliarzem, kongregacji malarskiej, zaś w l. 1751 i 1754 podstarszym. M. zmarł w grudniu (przed 15 XII) 1754.

Dzieła M-ego nie są znane, ale jego rola w skierowanej do Akademii petycji malarzy wskazuje, że miał poczucie własnej wartości i zaszczepił nowy światopogląd w zakrzepłej w tradycji krakowskiej organizacji cechowej. Z drugiej strony piastowane przez M-ego w cechu godności świadczą, że chociaż był cudzoziemcem, zdobył uznanie i zyskał sobie pozycję w nowym środowisku.

 

Rastawiecki, Słownik malarzów, III; – Chamcówna M., Walka malarzy krakowskich o wyzwolenie spod praw cechowych, „Biul. Hist. Sztuki” R. 14: 1954 s. 215; Gąsiorowski W., Cechy krakowskie, Kr. 1860 s. 7, 8, 61; Prace Kom. Hist. Sztuki, Kr. 1922 II s. LXXIII (S. Tomkowicz).

Jan Samek

 

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Teodor Potocki h. Pilawa

1730-08-10 - 1812-08-08
wojewoda bełski
 

Józef Klemens Czartoryski

1740-11-21 - 1810-02-15
polityk
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.