INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Dominik od Św. Józefa Chojnacki  

 
 
1721 - 1794-11-11
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Chojnacki Dominik od św. Józefa (1721–1794), historyk zakonu pijarskiego. W r. 1739 wstąpił do zakonu, po ukończeniu studiów przez jakiś czas uczył wymowy w szkołach zakonnych. Ponieważ wywiązywał się doskonale ze swych obowiązków, wyznaczyły go władze na prośbę Andrzeja Zamojskiego, kanclerza wielkiego koronnego, na wychowawcę jego dzieci. Następnie powrócił do swych poprzednich obowiązków szkolnych i uczył wymowy, łaciny i greki, historii, geografii, języka francuskiego i filozofii. Z kolei przeniesiony został do szkoły pijarskiej w Podolińcu na Spiszu. W okresie zajęcia Krakowa przez Moskali, podczas walk z konfederatami barskimi, kierował krakowskim domem pijarskim. Potem przez sześć lat był rektorem szkoły w Podolińcu i wreszcie od r. 1785 rektorem w Krakowie, gdzie zmarł 11 XI 1794 r. W ciągu wolnego od zajęć szkolnych czasu napisał po łacinie dwutomowe dzieje ostatnich lat Rzeczypospolitej, a także na podstawie materiałów z Archiwum Podolińskiego dzieje zakonu pijarskiego w Polsce. W r. 1790 przetłumaczył z jęz. niemieckiego na łaciński katechizm, który jako Katechizm wielki dla wygody kościołów parafialnych na żądanie Piotra Małachowskiego, wojewody krakowskiego, w r. 1793 drukiem ogłosił. Na uroczystość zaślubin Magdaleny Lubomirskiej, miecznikówny koronnej, z Józefem Lubomirskim, podstolim W. Ks. Lit. i regimentarzem wojsk koronnych, wydał Ch. w r. 1755 wierszowane powinszowanie.

 

Estr.; Jocher; Bielski Sz., Vita et scripta quorundam e congregatione Scholarum Piarum professorum, W. 1812.        

Stanisław Szczotka

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.