INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Elżbieta Magdalena     

Elżbieta Magdalena  

 
 
1580-04-17 - 1649-02-23
Biogram został opublikowany w 1948 r. w VI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Elżbieta Magdalena (1580–1649), księżna kurlandzka. Ur. 17 IV w Wołogoszczy jako córka Ernesta Ludwika, ks. pomorskiego, i Zofii brunświcko-luneburskiej, 4 V 1600 poślubiła Fryderyka Kettlera. Wychowana na dworze o wyrafinowanej kulturze, chorowita, okazała przecież energię w dobie walk opierającej się o Polskę szlachty z młodą dynastią i wojny szwedzkiej. Ona to nakłoniła męża do obesłania sejmu warszawskiego 1616, czego zaniedbanie szwagier jej, współrządzący ks. Wilhelm (sprawca mordu dokonanego na przywodzącej opozycji rodzinie Noldów) przypłacił banicją. Fryderyk, uniewinniony, został niepodzielnym władcą Kurlandii. Teraz E. rozpoczęła wytrwałe starania o rehabilitację szwagra za pośrednictwem spokrewnionych książąt niemieckich i w r. 1619 sama udała się na sejm do Warszawy. W czasie wojny szwedzkiej przejawiała troskliwość o poddanych, opiekowała się szkołami i szpitalami. Bezdzietna, stała się drugą matką osieroconego w niemowlęctwie syna banity – ks. Jakuba. Jej wytrwałe starania zapewniły mu następstwo tronu po śmierci Fryderyka (1642). Teraz E. osiadła na zamku w Doblenie i tu zmarła 23 II 1649. Pochowana w grobach książąt kurlandzkich w Mitawie.

 

W. Enc. Ill. (art. G. Manteuffla); Mon. Liv. Ant. II; Gadebusch K., Livländische Jahrbücher, Riga 1761 II, 279, 448, 457, III, 67, 113, 241; Mitteilungen aus dem Gebiete der Geschichte Liv- Est.- u. Kurlands, X, 25, XIV, 467, 482–6; Seraphim A. u. E., Aus Kurlands herzöglicher Zeit, Mitau 1892; Arends P., Kurzemes hercogu kapene Jelgavas pili, Riga 1936, s. 30–2 (tamże portret wskazujący na urodę E-ty, właściwą dynastii pomorskiej).

Stanisław Herbst

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Zygmunt III (Waza)

1566-06-20 - 1632-04-30
król Polski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Michał Jordan h. Trąby

brak danych - przed 26 I 1664
podkomorzy krakowski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.