INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Eustachy Stanisław Kotowicz h. Korczak  

 
 
1637 - 1704
Biogram został opublikowany w latach 1968-1969 w XIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kotowicz Eustachy Stanisław Kazimierz h. Korczak (1637–1704), biskup smoleński. Syn Jana, stolnika orszańskiego i podstarościego grodzieńskiego, ur. w Odelsku, gdzie został ochrzczony 15 XI 1637 r. Przyjął święcenia kapłańskie 26 VI 1661 r. i przed r. 1669 został kanonikiem wileńskim. Karierę zawdzięczał bratu Aleksandrowi, od którego otrzymał kilka bogatych beneficjów kościelnych. W r. 1671 został posłem kapituły wileńskiej do króla Michała Korybuta w sprawie obsady biskupstwa wileńskiego, występował przeciwko nominacji na biskupstwo wileńskie Mikołaja Stefana Paca i procesował się z nim w imieniu kapituły o dobra stołowe biskupów wileńskich; uchodził za dobrego prawnika. Dn. 1 IX 1677 r. kapituła wysłała go do Rzymu, aby nie dopuścić do potwierdzenia przez Watykan godności biskupiej Paca. Powrócił z Rzymu dopiero w r. 1679. Był prowizorem seminarium duchownego, 19 V 1681 r. otrzymał od króla prepozyturę kaplicy św. Kazimierza w katedrze wileńskiej, której zrzekł się na jego korzyść brat Aleksander, bp smoleński. W r. 1673 lub 1674 otrzymał referendarstwo W. Ks. Lit. po śmierci Waleriana Stanisława Judyckiego, w 1682 został scholastykiem wileńskim, a w r. 1687 biskupem smoleńskim po objęciu przez Konstantego Kazimierza Brzostowskiego biskupstwa wileńskiego, potwierdzenie papieskie uzyskał 17 V 1688 r. Pozwolono mu wówczas zatrzymać scholasterię wileńską i prepozyturę kaplicy św. Kazimierza. Słynął jako kaznodzieja i teolog, w marcu 1688 r. powitał w katedrze wileńskiej mową w imieniu biskupa i kapituły króla Jana III. W r. 1689 rozsądzał z ramienia nuncjatury spór między jezuitami z Myszy, zakonem maltańskim i hetmanem Sieniawskim o dobra Mysz. W życiu politycznym czynnie nie uczestniczył. W r. 1702 przebywał chory w Wilnie w swym domu, do którego sprowadził cudowny obraz Najśw. Panny Maryi Trockiej, i starał się chronić kościoły przed grabieżą grożącą od wojsk szwedzkich, które wkroczyły do Wilna. Zmarł w r. 1704. Dn. 1 VI t. r. kanonik Aleksander Horain objął po nim wakujące probostwo kaplicy Wojniańskiej w katedrze wileńskiej.

 

Estreicher, XX 166; Enc. Kośc., XXVI 35; Enc. Org.; Przyałgowski, Żywoty bpów wil., II 155, III 14, 25, 38, 50, 65, 66, 73, 79, 101, 104; Szostkiewicz Z., Katalog biskupów obrządku łacińskiego przedrozbiorowej Polski, w: Sacrum Poloniae Millenium, Rzym 1964 I 101; Boniecki; Wolff, Senatorowie W. Ks. Lit., s. 308; – Załęski, Jezuici, IV 1545; – Hierarchia Catholica, V 359; – Arch. Watykańskie: Zespół archiwum konsystorza Processus Consistoriales Vol. 85 k. 417–431; – (Uzupełnienia Wiesława Müllera).

Tadeusz Wasilewski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.