INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Feliks Koczur     
Biogram został opublikowany w latach 1967-1968 w XIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Koczur Feliks (1882–1962), nauczyciel, działacz społeczny i polityczny. Ur. 30 V w Jaworznie w pow. chrzanowskim w rodzinie górniczej. Po ukończeniu tamże szkoły ludowej i seminarium nauczycielskiego w Krakowie w r. 1903, rozpoczął pracę w 4-klasowej szkole ludowej w Milówce w pow. żywieckim; kontynuował ją przez lat 30, najpierw jako nauczyciel, a od r. 1918 jako kierownik szkoły. W pierwszym już roku został sekretarzem Tow. Szkoły Ludowej (TSL). Pracował nad podniesieniem wiedzy rolniczej ludności wiejskiej poprzez odczyty w założonych z własnej inicjatywy kółkach rolniczych. Zakładał biblioteki, urządzał odczyty także na tematy historyczne i inne. W r. 1905, delegowany przez nauczycielstwo pow. żywieckiego, uczestniczył w zjeździe delegatów szkół ludowych Galicji w Krakowie. T. r. założył Ogniska Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) w Milówce, Żywcu, Jeleśni i Suchej i jako członek Stronnictwa Ludowego (SL, od 1903 Polskiego Stronnictwa Ludowego, PSL) rozpoczął pracę polityczną. W r. 1910 założył spółdzielnię Składnica Kółek Rolniczych, która istniała do r. 1932. Od r. 1912 był członkiem Rady Powiatowej w Żywcu. W t. r. kandydował z ramienia PSL do Sejmu Krajowego we Lwowie i mimo listu episkopatu potępiającego ludowców otrzymał w jawnym głosowaniu znaczną liczbę głosów.

W czasie pierwszej wojny światowej zakładał komitety powiatowe dla niesienia pomocy ludności. Założył Kasę Raiffeisena i był jej przewodniczącym do r. 1939; w r. 1916 założył dwie Kasy Stefczyka w Milówce i Kamesznicy, Bank Spółdzielczy i Kasę Spółdzielczą, działającą do dzisiaj. Po rozwiązaniu Rady Gromadzkiej w Milówce został komisarzem rządowym, a następnie wójtem, lecz znów w r. 1932 władze sanacyjne usunęły go z tego stanowiska. W r. 1918/9 zorganizował pierwszą 7-klasową szkołę podstawową w Milówce. Jego również zasługą było wybudowanie szkół w Milówce, Prusowie, Szarem i Kamesznicy. W r. 1919 wybrany został z listy PSL «Piast» posłem do Sejmu Ustawodawczego; w sejmie pracował w komisji spółdzielczej. Był korespondentem organu stronnictwa „Piast”. Należał do nielicznych posłów współpracujących z Zarządem Głównym ZNP. Za pracę w tej dziedzinie otrzymał w r. 1956 Złotą Odznakę Związkową. Po zakończeniu kadencji sejmowej wrócił do pracy w powiecie. Nie chciał kandydować do sejmu z listy Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem (BBWR); w wyniku szykan został przeniesiony do woj. kieleckiego, a po roku na emeryturę.

Po powrocie do Milówki został K. wybrany wójtem i pełnił tę funkcję do wybuchu drugiej wojny światowej. Za działalność konspiracyjną w Armii Krajowej (AK) w czasie wojny otrzymał Medal Zwycięstwa i Wolności. W r. 1945 został wójtem w Milówce i członkiem Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Żywcu, pracował we Froncie Jedności Narodu z ramienia Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego (ZSL), w Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej i Gminnej Spółdzielni w Milówce. Był odznaczony Odznaką Zasłużonego Działacza Ruchu Spółdzielczego i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Rzepecki T., Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 1919 roku, P. 1920 s. 193–4, 279, 285; Szczechura T., Związek Nauczycielstwa Polskiego. Zarys dziejów 1919–1939, W. 1957; – Informacje Janiny Koczur.

Red.

 
 

Powiązane artykuły

 

Polskie Państwo Podziemne 1939-1945

Polska była pierwszym państwem, które powiedziało "Nie!" żądaniom ustępstw terytorialnych ze strony nazistowskiej Rzeszy Niemieckiej. Polska była pierwszym państwem, które zbrojnie przeciwstawiło......
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.