INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Feliks Morawski     

Feliks Morawski  

 
 
Biogram został opublikowany w 1976 r. w XXI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Morawski Feliks (1861–1929), lekarz, działacz społeczny i oświatowy. Ur. 21 I w Wielkim Komorsku (pow. Świecie), był synem nauczyciela Mikołaja i Józefy Barbary z Jaworskich. Po ukończeniu gimnazjum w Chełmnie studiował medycynę na uniwersytecie w Gryfii, Jenie i Würzburgu, gdzie uzyskał doktorat. W r. 1891 osiadł w Sztumie jako lekarz powiatowy i tu pracował do końca życia. W czasie pierwszej wojny światowej był lekarzem w armii niemieckiej. Miał uznanie zarówno polskiej, jak i niemieckiej ludności. Udzielał często biedocie bezpłatnych porad. Był działaczem ruchu polskiego na Powiślu w okresie międzywojennym. W jego mieszkaniu odbywały się zebrania oddziału Związku Polaków i mieścił się Bank Ludowy aż do czasu uzyskania własnej siedziby. Wspierał materialnie i moralnie polskie organizacje i stowarzyszenia w Sztumie, sprawując w nich różne kierownicze funkcje; m. in. był kierownikiem i członkiem zarządu Banku Ludowego, skarbnikiem Polsko-Katolickiego Tow. Szkolnego, prezesem Kółka Śpiewaczego oraz wiceprezesem okręgu i prezesem oddziału sztumskiego Związku Polaków w Niemczech. Aktywnie działał na rzecz sprawy polskiej w okresie plebiscytu na Powiślu jako członek Komitetu Plebiscytowego w Malborku (1920). Z ramienia ludności polskiej był radnym miejskim. Przez parę lat zasiadał w sejmiku powiatowym jako poseł Polskiej Partii Ludowej. Zmarł 27 XII 1929 i pochowany został na cmentarzu na Podzamczu. Pogrzeb M-ego (2 I 1930) zgromadził rzesze mieszkańców Sztumu i okolicy, zarówno Polaków, jak i Niemców. Wystawiono mu nagrobek z polskim napisem.

M. był żonaty (od 1892) z Aurelią Korzeniewską z Miran (pow. sztumski). Z małżeństwa tego urodziło się siedmioro dzieci: Bolesław (ur. 1893, zginął po r. 1939), kapitan WP, Edmund (1895–1971), więzień obozów koncentracyjnych, Leon (1896–1945), Stanisław (1897–1951), lekarz laryngolog, Stefania (ur. 1900, po mężu Sieg, była sekretarka Komitetu Plebiscytowego w Malborku, członkini zarządu Banku Ludowego w Olsztynie po r. 1921, więziona przez Niemców, obecnie zamieszkała w Koninie), Aleksandra (ur. 1902, działaczka Komitetu Plebiscytowego w Sztumie, długoletnia sekretarka oddziału Związku Polaków w Niemczech z siedzibą w Sztumie, więziona przez Niemców w Królewcu i skierowana do przymusowej pracy), Józef (1904–1951), więzień obozów koncentracyjnych.

 

Oracki, Słownik Warmii; – Aleksandrowicz W., Wspomnienia o dr. F. Morawskim, „Słowo na Warmii i Mazurach” 1968 nr 6 (nieścisłości); Dr F. Morawski, „Ziemia Wschodnio-Pruska” 1930 z. 1 s. 8; Skrobacki A., Polacy na wydziale lekarskim uniwersytetu w Królewcu, Olsztyn 1969; Steffen A., Dr F. Morawski, „Życie Młodzieży” 1930 nr 4 (fot.); Zientara-Malewska M., Ofiarny lekarz i szlachetny człowiek, „Słowo na Warmii i Mazurach” 1962 nr 1 (nieścisłości); – Baczewski J., Wspomnienia Warmiaka, W. 1961 s. 121; Boenigk J., Minęły wieki a myśmy ostali, Wyd. 2., W. 1971; Flis S., Inwentaryzacja dawnych napisów polskich na Powiślu Sztumskim, „Komun. Mazursko-Warmińskie” 1959 nr 2 s. 210; Zientara-Malewska M., Działacze spod znaku Rodła, Olsztyn 1974; – „Ermlandische Ztg” 1930 nr z 3 I; „Stuhmer Ztg” 1930 nr z 3 I (nekrolog); – Informacje i materiały w posiadaniu córki Stefanii Sieg z Konina oraz informacje Jana Boenigka z Olsztyna.

Tadeusz Oracki

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.