INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Florian Dąbrowski     

Florian Dąbrowski  

 
 
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Dąbrowski Florian (1798–1848), powstaniec i emigrant. Urodził się 6 III w majątku ojcowskim Trojanach pod Zgierzem jako syn Kazimierza i Marianny D-ich herbu Jastrzębiec. W 18. roku życia wstąpił do formującej się armii Królestwa Polskiego wraz z młodszym bratem Józefem, który dotrzymywał mu potem kroku w karierze wojskowej. W r. 1817 postąpił z sierżanta na podporucznika, w r. 1825 z 2. pułku strz. p. przeniesiony w randze porucznika do 7. p. p. liniowej. Po wybuchu powstania objął dowództwo kompanii w nowo utworzonym 5. pułku strz. pieszych, w lutym 1831 awansował na kapitana, w lipcu na majora i otrzymał złoty krzyż virtuti. Przeszedłszy do Prus z korpusem Rybińskiego, należał do gorliwych zwolenników emigracji i 19 II 1832 przyprowadził do Awinionu 3. kolumnę wychodźców. Obrany członkiem Rady Polaków w Awinionie, przewodniczył jej aż do kwietnia w zastępstwie Stolzmana. Obstawał w tym czasie za utrzymaniem emigracji w karbach wojskowych, popierał też utworzenie Rady Centralnej z generałów i notablów emigracyjnych i jeździł do Besançon porozumiewać się w tej sprawie z tamtejszym zakładem. Zgorszony kłótniami wywołanymi w Awinionie przez stronników Lelewela, wycofał się z Rady; Lelewelowi zresztą wyraził wkrótce potem listownie swoje zaufanie i posłuszeństwo. Po rozwiązaniu zakładu awiniońskiego przebywał kolejno w Guéret (dep. Creuse), w Arras, na koniec w Tours. Należał do Zjednoczenia Emigracji Polskiej, T-wu Demokratycznemu zarzucał zbytnią wyłączność i despotyzm, niemniej pracował gorliwie nad połączeniem obu organizacji, które doszło do skutku po wypadkach r. 1846. W szeregach T. D. P. podążył też D. w marcu 1848 w Poznańskie na wieść o wybuchu nowego powstania. Stary znajomy Mierosławski przeznaczał go zrazu na dowódcę obozu w Mieściskach, lecz obóz ten nie sformował się wcale, bo siły tam zebrane już 5 IV odeszły do Trzemeszna. Dopiero 23 IV D. objął dowództwo obozu w Książu po dobrowolnej dymisji płk. Budziszewskiego. D. zaprowadził porządek w obozie, opanował wichrzenia oficerów przeciw Mierosławskiemu i fortyfikował Książ, wzywając na pomoc sąsiednie obozy. Usunięcie pruskiego żandarma z miasteczka, a także fakt, że dowódca obozu był emigrantem, dostarczyły gen. Colombowi pretekstu do wszczęcia kroków wojennych. 29 IV uderzył na Książ płk. Brandt w 4500 ludzi. Rozkaz Mierosławskiego bronienia się do ostatka D. wypełnił po bohatersku, przez 4 godziny stawiając opór czterokrotnej przewadze nieprzyjaciela. Śmierć »starego żołnierza rewolucjonisty, który nigdy nie zbiegł z przeznaczonej lub dobrowolnie przyjętej na siebie poczty« umożliwiła koncentrację wojsk polskich i późniejsze zwycięstwo pod Miłosławiem. D. zmarł w parę dni potem z odniesionych ran w szpitalu w Śremie, tamże pochowany.

 

Uruski; Gadon, Emigracja polska, Kr. 1901; Mierosławski, Powstanie poznańskie, P. 1860; Kieniewicz, Społecz. pol. w powst. poznańskim, W. 1935 (bibliografia). – Stany służby i spisy uczest. powstania 1831, Arch. Akt. Dawnych; B. Rappers. rkp. 1, 428, 850, 852, 1189, 1191, 1193, 1195, 1197, 1199, 1210, 1265, 2427, 2429.

Stefan Kieniewicz

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.