INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Franciszek Antoni Aleksandrowicz (Alexandrowicz), przyd. Witold  

 
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Aleksandrowicz v. Alexandrowicz Franciszek Antoni z przydomkiem Witold h. własnego. Był starszym synem Łukasza Antoniego, chorążego lidzkiego za czasów Augusta II i III i Konstancji Aleksandrowiczówny, kasztelanki nowogrodzkiej. Pochodząc z zamożnej rodziny litewskiej, osiadłej w powiecie lidzkim, piastował niemal wszystkie stopnie urzędów tegoż powiatu. Był cześnikiem około 1746 roku, w r. 1748 został deputatem i marszałkiem trybunału duchownego compositi iudicii. W dwa lata potem posłował ze swego powiatu na sejm warszawski 1750 r. W tymże roku wstąpił A. w związki małżeńskie z Teklą Matuszewiczówną starościanką stokliską, siostrą Marcina, znanego pamiętnikarza, skutkiem czego razem ze szwagrem oddalał się od kanclerza Czartoryskiego a zbliżał się do Radziwiłła. Około r. 1759 A. awansował na chorążego lidzkiego i w tym charakterze uczynił popis obywateli pow. lidzkiego. Widocznie wrócił do stronnictwa Familji, bo w r. 1764 podpisał akt konfederacji generalnej litewskiej, 1766 posłował z powiatu lidzkiego, a w r. 1769 został mianowany podkomorzym lidzkim. Na zakończenie karjery powiatowo-urzędniczej otrzymał z końcem grudnia 1783 marszałkostwo powiatu lidzkiego, od dłuższego też czasu zabiegał najpierw (1781) o kasztelanję żmudzką, potem (1790) o smoleńską, dopiero jednak na sejmie grodzieńskim (12 I 1793) objął w nagrodę za wierną służbę królowi nowokreowaną kasztelanję lidzką. Przywilej królewski otrzymał dopiero 26 listopada 1793 r., tymczasem po drugim podziale król uniwersałem z 20 XII t. r. zniósł tę kasztelanję, pozostawiając marszałkowi tytuł kasztelański i miejsce w senacie dożywotnio. Bliższa data zgonu A. nieznana.

 

W. Enc. Ill.; Enc. Org.; Niesiecki, Herbarz polski; Boniecki, Herbarz polski; Wolff, Senatorowie i dygnitarze, Kr. 1885, s. 109; Matuszewicz, Pamiętniki, wyd. A. Pawiński, W. 1876, I, 209, 220, II, 94–8; Vol. Leg., VII, 61; Muzeum ks. Czartoryskich rkp. 597, 655, 717, 722.

Helena Waniczkówna

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.