INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Franciszek Koźmiński h. Poraj  

 
 
Biogram został opublikowany w 1970 r. w XV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 
Koźmiński Franciszek h. Poraj (ur. ok. 1730), konfederat barski. Syn Jana (zm. przed 1753) i Joanny Grabińskiej, pisał się z Iwanowic. W młodości odbywał służbę w regimencie dragonii wojsk kor. W r. 1764 został sędzią kapturowym na pow. kaliski. Był jednym z organizatorów konfederacji barskiej w Wielkopolsce i w pierwszym jej okresie aż do połowy 1769 r. wykazywał dużą inicjatywę i aktywność. Z tego też powodu znalazł się na liście gen. Weymarna, jako jeden z niebezpieczniejszych konfederatów wielkopolskich. W jesieni 1768 r. pełnił funkcję adiutanta regimentarza Ignacego Malczewskiego, a równocześnie był jego doradcą wojskowym. Brał wówczas udział w licznych walkach toczonych z I. G. Drewiczem, Burmannem i Bockem, m. in. w większych bitwach pod Wronkami (30 XI) i Łobżenicą (4 XII). Na zjeździe konińskim 29 XII był asesorem elekcji marszałka, a następnie wybrany tam został jednym z kilku konsyliarzy konfederacji wielkopolskiej. Pomagał wówczas marszałkowi I. Malczewskiemu w zawiązaniu konfederacji łęczyckiej (12 1 1769 r.) i sieradzkiej (15 I). Brał udział w zjeździe malanowskim (24 I–2 II), a następnie walczył pod Turskiem (ok. 3 II) i Częstochową (11 II).
 
Stąd wysłany został K. w poselstwie do przebywających w Turcji szefów barskich, tj. Michała Krasińskiego i Joachima Potockiego, którym miał przedstawić korzystną sytuację militarną w Wielkopolsce i wyjednać potwierdzenie funkcji marszałkowskiej Malczewskiego. W Szeged na Węgrzech dowiedział się od przebywającego tam Adama Krasińskiego i powracających z Turcji rodaków o niecelowości i niebezpieczeństwach podróży. Wrócił więc w ostatnich dniach kwietnia do Cieszyna. Tu zbliżył się do obozu A. Krasińskiego, a jego samego potrafił przekonać o szczerych intencjach Malczewskiego, powszechnie pomawianego wówczas, zresztą nie bez racji, o sympatie prokrólewskie. Równocześnie ostrzegał swego marszałka przed knowaniami T. Wessla i jego partii i spowodował przyśpieszenie wiosennej mobilizacji milicji wielkopolskiej. Zniechęcony wzmagającą się walką różnych koterii, przybity wiosennymi klęskami, a nie widząc większego zainteresowania i pomocy ze strony Austrii, Francji czy Saksonii, stracił nadzieję na «możność wydarcia się z opieki moskiewskiej własną mocą». Wycofał się z konfederacji (w lipcu 1769 r.), a i później nie wrócił już do życia publicznego, poświęciwszy się całkowicie pracy w swych majątkach: Będzieszynie, Górznie, Młynowie, Biniewie, Baczkowie w pow. kaliskim. Ożeniony z Heleną Łosiówną, zostawił trzech synów: Macieja, sędziego pokoju okręgu sieradzkiego (1809–20), Adama i Stanisława.
 
 
Uruski; – Fortgesetzte neue genealogisch-historische Nachrichten, Leipzig 1769 s. 86; – Inwentarze dóbr szlacheckich powiatu kaliskiego, Wyd. W. Rusiński, Wr. 1959 II 38, 71, 307, 351; Vol. Leg., VIII 326, 330–1, 371; – Arch. Państw. w P.: Akta Grod. Kalis. nr 170 k. 426–7, 473, nr 171 k. 248–9, 274–5, Akta Grodz. Kościan. nr 204 s. 2–3, Akta Grodz. Pozn. nr 559 s. 246 v., Akta Grodz. Pyzdr, nr 78 s. 297–8 v.; B. Czart.: rkp. 941 s. 653–6; B. Narod. w W.: rkp. Col. aut. 157/2; B. Ossol.: rkp. 257; B. Krasińskich w W.: rkp. 4063 (m. in. oryginalny list K-ego, w odpisach autora).
 
 
Wacław Szczygielski
 
 
 
 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Hugo Kołłątaj (Kołłontay)

1750-04-01 - 1812-12-28
filozof
 

Jędrzej Śniadecki

1768-11-30 - 1839-05-11
chemik
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan Gładysz

ok. 1762 - 1830-05-21
malarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.