INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Franciszek Sokulski  

 
 
1811-01-06 - I, II lub IV 1896
Biogram został opublikowany w latach 2000-2001 w XL tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Sokulski Franciszek (1811–1896), inżynier, powstaniec 1830/31 r., emigrant. Ur. 6 I w Łuczyńcach koło Brzeżan w Galicji Wschodniej, pochodził z niezamożnej rodziny szlacheckiej, był synem Jana i Marianny ze Zbierzchowskich.

S. uczył się w konwikcie jezuickim w Tarnopolu (1823–5), a następnie w gimnazjum w Brzeżanach. Utrzymywał się z korepetycji. Ukończył dwuletni wstępny kurs filozofii na Uniw. Lwow. i zaczął uczęszczać na Wydz. Prawa tego uniwersytetu. «Zbiegiem wypadków wyrzucony ze środowiska najbliższej rodziny» (B. Nauk. PAU i PAN: J. Sokulski, rkp. 6660), przerwał naukę i ok. r. 1829 został nauczycielem domowym u rodziny Trojackich w Żabnie (pow. tarnobrzeski). W grudniu 1830, po wybuchu powstania w Warszawie, przedostał się do Król. Pol. i został przyjęty do 3. kompanii 3. baonu 20. pp liniowej. Brał udział w bitwach pod Grochowem: (25 II 1831), Liwem (9 IV), Węgrowem (11 IV) i Sokołowem (14 IV). W kwietniu 1831 awansował na podporucznika i został przeniesiony do 25. pp liniowej pod dowództwo gen. Dezyderego Chłapowskiego; wziął udział w wyprawie na Litwę. Chory na febrę, trafił do szpitala we wsi Poszerksznie. Po upadku powstania ukrywał się przed wojskiem rosyjskim w Tauszanach na Żmudzi.

Na wiosnę 1832 przedostał się S. do Prus, a stamtąd do Francji. Skierowany najpierw do Bourges, dokąd przybył w kwietniu t.r., już w listopadzie 1833 znalazł się w dep. Orne. W r. 1835 przeniesiony do Bernay (dep. Eure) pracował w fabryce. W listopadzie t.r. zgłosił akces do Tow. Demokratycznego Polskiego (TDP). Z powodu udziału w zebraniu francuskich republikanów władze nakazały mu opuszczenie Bernay. Wyjechał wówczas do Nîmes, a po uzyskaniu pozwolenia na studia, do Montpellier z zamiarem zapisania się na medycynę. Wkrótce zrezygnował z tego projektu i przeniósł się do szkoły górniczej w St. Etienne. Po ukończeniu dwuletniego kursu udał się do Paryża wezwany przez Centralizację TDP, aby kontynuować studia w Szkole Sztabu (École d’état major). Uczęszczał również na wykłady publiczne z fizyki i chemii. Otrzymał pozwolenie na zamieszkanie w Paryżu, dzięki czemu nie stracił przyznanego mu przez rząd francuski żołdu; również od Centralizacji dostawał zasiłek, co umożliwiało mu utrzymanie się. Należał wówczas do loży wolnomularskiej «La Réunion Intime» (Wielki Wschód Francji) w Belleville pod Paryżem. Po zdaniu egzaminu objął stanowisko konduktora (inżyniera pomocniczego) dróg i mostów w Douai (dep. du Nord), a w r. 1843 przeniósł się do Château-Thierry.

W kwietniu 1846 dostał S. polecenie od działacza TDP, Wojciecha Darasza, udania się na węgierską Słowację z misją pozyskania miejscowych działaczy do planów współpracy polsko-węgierskiej. Zwolnił się z pracy i z paszportem na nazwisko Boquet, zaopatrzony przez TDP w pieniądze, wyjechał z Paryża. Został zatrzymany na granicy sasko-austriackiej, lecz zdołał uciec. Powrócił do dawnej pracy w Château-Thierry, gdzie miał bardzo dobrą opinię. W r. 1848, po wybuchu rewolucji w Poznańskiem i w Galicji, wyruszył ponownie do Polski. Do Lwowa przybył w kwietniu t.r. i włączył się do agitacji za zniesieniem pańszczyzny. Wspólnie z Wiktorem Heltmanem i Eustachym Żurawlewiczem utworzył Komisję Kierowniczą w celu koordynacji działalności demokratów z emigracji. Wraz z Heltmanem i Aleksandrem Krzyżanowskim podpisał oświadczenie opublikowane w sierpniu 1848 w „Gazecie Narodowej” (nr 83), stwierdzające, że demokraci nie planują wywołania zbrojnego powstania w Galicji. S. był współzałożycielem „Dziennika Stanisławowskiego” – organu Centralizacji TDP (ukazywał się dzięki subwencji Eustachego Rylskiego od września do listopada) i jednym z autorów artykułu wstępnego przedstawiającego program tego pisma (1848 nr 1). Z ramienia TDP wszedł w październiku 1848 do Rady Centralnej Narodowej. Do jego obowiązków należała opieka nad przybywającymi do Lwowa emigrantami i kierowanie ich jako instruktorów do Gwardii Narodowej na prowincji. Po upadku działań powstańczych ukrywał się do lutego 1849 m.in. w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Lwowie, po czym przeszedł na Węgry, gdzie wstąpił do Legionu Polskiego, tworzonego przez Józefa Wysockiego. Wszedł w skład jego Komisji Organizacyjnej i 26 V 1849 otrzymał stopień kapitana. Na początku czerwca t.r. pracował w komisji do ułożenia regulaminu, następnie w sztabie, wreszcie powierzono mu dowództwo kompanii saperów. Uczestniczył w bitwach pod Szegedem (3–5 VIII 1849) i Temesvárem (9 VIII t.r.). Po stłumieniu powstania węgierskiego przeszedł wraz z Legionem do Turcji.

Przez jakiś czas S. przebywał w obozie internowanych w Widyniu i Szumli, gdzie w r. 1850 był współzałożycielem sekcji TDP. Jeździł do Stambułu, aby zorganizować wyjazd legionistów do Anglii. Ok. r. 1851 mianowany został przez TDP agentem politycznym na Wschodzie. Otrzymywał drobne kwoty pieniężne z Centralizacji, które jednak nie wystarczały na utrzymanie, dorywczo więc zarabiał jako korespondent dzienników francuskich i amerykańskich, a przez pewien czas był zatrudniony w konsulacie amerykańskim. W l. 1853–4 czynił starania o pozwolenie zorganizowania legionu polskiego walczącego u boku Turcji przeciw Rosji i w tej sprawie próbował bezskutecznie dojść do porozumienia z Michałem Czajkowskim (Sadykiem Paszą) oraz Władysławem Zamoyskim. Po przybyciu do Turcji gen. J. Wysockiego (1854) S. przekazał mu sprawy legionu, a sam wyjechał do Szumli jako przedstawiciel Polaków przy naczelnym dowódcy armii tureckiej (Omarze Paszy). Po fiasku próby utworzenia legionu wycofał się z wojska i przeszedł do pracy przy budowie linii telegraficznych. Został zatrudniony jako inżynier konstruktor. Po zakończeniu budowy pierwszej linii od Stambułu przez Adrianopol (dziś Edirne) do Szumli, w końcu października 1855 rozliczył się z powierzonych sobie pieniędzy, zwracając do kasy biura znaczną sumę. Turcy ujęci taką uczciwością, powierzyli S-emu budowę następnych linii telegraficznych łączących Turcję z Serbią i Albanią. S. zatrudniał wielu Polaków, zyskując sobie popularność wśród emigrantów. W l. 1861–2 należał do tymczasowego komitetu, który zajmował się organizacją pomocy dla emigrantów polskich na Wschodzie.

W r. 1863 Rząd Narodowy mianował S-ego agentem politycznym i powierzył mu tworzenie oddziału zbrojnego złożonego z polskich emigrantów w Turcji. Ochotnicy, których od kwietnia 1863 zebrało się ponad dwustu, zostali przez Turków aresztowani, ale po interwencji Zygmunta Miłkowskiego wypuszczeni i wysiedleni do Rumunii. Oddziału nie udało się utworzyć, zresztą cała akcja była spóźniona. W r. 1865 podjął S. pracę w tureckiej administracji dróg i mostów. Początkowo wyznaczono mu rejon Filipopola (dziś Płowdiw w Bułgarii). W l. 1869–77 pracował jako inżynier dyrektor budowy dróg w wilejatach adrianopolskim i filipopolskim. W listopadzie 1870 miał być (wg raportu J. B. Bałaszewicza) zatrudniony – z polecenia Karola Szulczewskiego – jako agent brytyjski do prowadzenia propagandy w księstwach naddunajskich. W r. 1876 pośredniczył w kontaktach emisariuszy nowej konspiracji krajowej – Konfederacji Narodu Polskiego – z władzami tureckimi, a w czerwcu 1877 świadczył podobne usługi Karolowi Gromanowi, wysłannikowi Koła Lwowskiego. T.r., w związku z nową wojną turecko-rosyjską, poprosił o urlop i poświęcił się całkowicie działalności politycznej. W lutym 1878 otrzymał nominację na agenta utworzonego w kraju Rządu Narodowego (który powstał 25 I 1878, po rozwiązaniu się Rządu Narodowego w Wiedniu utworzonego w r. 1877). Zabiegał o formowanie oddziałów polskich przy armii tureckiej. Na skutek intryg austriackich oraz niechęci Turcji do wykorzystania Polaków w wojnie, sprawa upadła. Po aresztowaniu w Warszawie członków Rządu, agentura S-ego wygasła. Po 23 latach pracy w Turcji starał się bezskutecznie o otrzymanie emerytury. Nie mając żadnych oszczędności, wyjechał w listopadzie 1881 do Galicji. Po krótkim pobycie w Brzeżanach, gdzie zachorował, przyjechał do Lwowa szukając protekcji miejscowych polityków. W rezultacie tych zabiegów otrzymał posadę drogomistrza – konduktora drogowego na trasie Kołomyja–Peczeniżyn. Ze względu na stan zdrowia, w marcu 1891 zrezygnował z tej pracy, przyjął zaproszenie Zygmunta Jaroszyńskiego i zamieszkał w majątku Błudniki pod Haliczem, gdzie zmarł w styczniu (wg J. Sokulskiego, „Legion”), 21 II (wg W. i T. Słabczyńskich) lub w kwietniu 1896.

S. rodziny nie założył.

Pozostawiony przez niego pamiętnik napisany w r. 1893 spłonął w Warszawie w r. 1939 razem ze zbiorami z Biblioteki Raperswilskiej, ale część wspomnień ocalała dzięki odpisowi sporządzonemu wcześniej przez stryjecznego wnuka S-ego, historyka Justyna Sokulskiego (zob.) i zdeponowaniu kopii w Arch. Akt Dawnych m. Krakowa. Fragment dotyczący powstania listopadowego z krótkim życiorysem S-ego opublikował J. Sokulski w r. 1930, całość odpisu opracował i wydał M. Tyrowicz pt.: W kraju i nad Bosforem (Wr. 1951).

 

Encyklopedia odkryć i wynalazków, W. 1979 s. 471; Hass L., Wolnomularze polscy w kraju i na świecie 1821–1999. Słownik biograficzny, W. 1999; Kunaszowski H., Życiorysy uczestników powstania listopadowego, Lw. 1880; Słabczyński W., Słabczyński T., Słownik podróżników polskich, W. 1992; Słownik biograficzny techników polskich, W. 1997 z. 8 (mylna informacja o synu S-ego); Słown. pionierów techn.; Tyrowicz, Tow. Demokr. Pol.; Mater. do biogr., geneal. i herald. pol., I; Lewak–Więckowska, Zbiory B. Rap. Katalog; – Bielecki R., Zarys rozproszenia Wielkiej Emigracji we Francji 1831–1837, W. 1986; Fras Z., Demokraci w życiu politycznym Galicji w latach 1848–1873, Wr. 1997; Handelsman M., Adam Czartoryski, W. 1950 III cz. 1; Kieniewicz S., Adam Sapieha, W. 1993; Konarska B., Polskie drogi emigracyjne, W. 1986; Kovaćs I., Polacy w węgierskiej Wiośnie Ludów 1848–1849, W. 1999; Kozłowski E., Legion Polski na Węgrzech 1848–1849, W. 1983; Lewak A., Dzieje emigracji polskiej w Turcji 1831–1878, W. 1935; Maciszewski M., Historia gimnazjum tarnopolskiego. Okres I: 1820–1848, Tarnopol 1896 s. 140; Orłowski B., Osiągnięcia inżynierskie Wielkiej Emigracji, W. 1992; tenże, Polacy – budowniczowie pierwszych telegrafów na Bliskim Wschodzie, „Młody Technik” 1974 nr 11 s. 49–53, 56–7; Rawita-Gawroński F., Konfederacja Narodu Polskiego w r. 1876, P.–W. 1920 s. 52–6, 100; Stebelski P., Lwów 1848, „Kwart. Hist.” 1909 s. 356; Widerszal L., Sprawy kaukaskie w polskiej emigracji w l. 1831–1864, W. 1934; Wiszniewski S., Brzeżańczycy przy odbudowie państwa polskiego od 1831 do 1920, Lw. 1938 s. 15; – Bieliński S., Ruszczewski H., Dziennik czynności i wypadków podczas misji generała Wysockiego do Turcji od 11 XII 1853 do 8 II 1855, Oprac. J. Fijałek, „Roczn. B. PAN w Kr.” R. 6: 1960; Brzozowski K., Wspomnienia z Turcji, „Tyg. Ilustr.” 1886 nr 181 s. 394, nr 184 s. 28–9; Czartkowski A., Listy Kornela Ujejskiego do Aleksandra Guttrego z lat 1877–85, „Pam. Liter.” R. 30: 1933 s. 296; Darasz W., Pamiętnik emigranta, Wr. 1953; Sokulski F., Grochów, Liw, Węgrów i wyprawa Chłapowskiego na Litwę – 1831. (Ustęp z niedrukowanego pamiętnika), Oprac. J. Sokulski, „Legion” R. 2: 1930 nr 11–12 s. 22–4, R. 3: 1931 nr 1–2 s. 20–1, nr 3 s. 22–3; Krosnowski, Almanach hist. 1837/38, s. 364; [Miłkowski Z.] Jeż T.T., Od kolebki przez życie, Kr. 1936–7 I–III; tenże, Sylwety emigarcyjne z doby minionej, Lw. 1904 s. 106–14; Mineyko Z., Z tajgi pod Akropol, W. 1971; Potocki A. [Bałaszewicz J. A.], Raporty szpiega, Oprac. R. Gerber, W. 1973 I–II; Wysocki J., Pamiętnik […] z czasów kampanii węgierskiej w 1848 i 1849, Kr. 1888; – „Demokrata Pol.” T. 11: 1848/9 s. 106; „Przegl. Rzeczy Pol.” 1862 nr z 31 VIII s. 39; „Rzeczpospolita Pol.” 1869/70 nr 10 s. 74; „Słowo Pol.” 1903 nr 35; „Wolne Pol. Słowo” 1896 nr 207; – B. Czart. rkp. 5355; B. Nauk. PAN i PAU w Kr.: rkp. 2636 k. 53–56, rkp. 2637 k. 10–13, rkp. 6660 (świadectwo chrztu S-ego), rkp. 6695 (kopia pamiętnika S-ego, mszp.).

Barbara Konarska

 

 
 

Powiązane artykuły

 

Obrona Warszawy w 1831 r.

Powstańcy i cywile opanowali miasto już 30 listopada 1830 r. Namiestnik carski i garnizon rosyjski ewakuował się. Warszawa stała się centrum polityczno-administracyjnym i wojskowym powstania listopadowego,......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Justyn Piotr Sokulski

1872-08-29 - 1949-04-02 historyk
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Stanisław Witkiewicz

1851-05-21 - 1915-09-05
architekt
 

Stanisław August Thugutt

1873-07-30 - 1941-06-15
polityk
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Apollo Korzeniowski h. Nałęcz

1820-02-21 - 1869-05-23
poeta
 

Adam Goltz

1817-10-12 - 1888-06-21
publicysta
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.