INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Gustaw Adolf Findeisen  

 
 
1834-10-07 - 1885-02-01
Biogram został opublikowany w 1948 r. w VI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Findeisen Gustaw Adolf (1834–1885), działacz patriotyczny i organizator kolejnictwa. Ur. 7 X w Gostyninie jako syn Karola, niedawno przybyłego z Saksonii właściciela małego browaru i farbiarni, oraz Joanny z Stegmanów. Od młodych lat uważał się za Polaka. Po utracie majątku przez rodziców, wśród ciężkich warunków materialnych ukończył zaledwie 4-klasowe progimnazjum w Płocku. Zaczął służbę rządową w administracji dochodów tytoniowych. W 1857 po śmierci rodziców przeniósł się do Warszawy, pracował jako aplikant w Komisji Przych. i Skarbu, utrzymując się z korepetycji. W końcu t. r. otrzymał miejsce w zarządzie kolei żelaznych. W tym czasie zbliżył się do Jurgensa i należał do czynniejszych członków jego koła »millenerów«. Jurgens, który pochodził z tych samych co F. okolic płockich, zaopiekował się nim, zachęcił do studiów ekonomicznych i w 1862 wyrobił mu stypendium rządowe na wyjazd za granicę. F. słuchał w Dreźnie wykładów Roschera i Ahrensa, studiował porównawcze systemy skarbowe państw europejskich. Dotarłszy do Paryża nawiązał kontakt z Biurem Hotelu Lambert. Po wybuchu powstania Biuro wysłało go do kraju z misją wybadania nastrojów prawicy polskiej oraz postawy Austrii, raczej z myślą przeciwdziałania ruchowi. F. widział się w Dreźnie z Kraszewskim, w Krakowie z Wodzickim i Koźmianem, we Lwowie z A. Sapiehą, w Wiedniu z jego ojcem Leonem. W wyniku swej podróży uznał ruch »za absolutnie stracony i za wielką klęskę narodu i kraju«. Wobec zmiany frontu Hotelu Lambert Biuro odwołało go do Paryża. Dalszych śladów działalności F-na w służbie dyplomacji powstańczej brak. W 1865 powrócił do kraju i znalazł za sprawą Leopolda Kronenberga, który go znał ze zebrań u Jurgensa, pracę w biurze kolei warszawsko-wiedeńskiej. W 1867 został w nim członkiem dyrekcji do spraw finansowych. W 1872 nastąpił przewrót w tej spółce akcyjnej: Kronenberg odsunął od steru rządzącą dotąd grupę akcjonariuszów niemieckich. F. został teraz na miejsce Niemca Dittmana dyrektorem kolei i pokierował nią z większym zrozumieniem potrzeb kraju. Urzędników i techników Niemców zastąpił Polakami, wprowadził w miejsce niemieckiego język polski jako urzędowy; podwyższył świadczenia spółki na fundusz emerytalny pracowników i założył dla nich kasę oszczędności. Zaprowadził w firmie dokładniejszą rachunkowość. Otworzył w 1872 w Warszawie szkołę techniczną dla maszynistów. Dzięki połączeniu linii warsz.-wiedeńskiej z siecią rosyjską wzmógł znakomicie dochody towarzystwa. Ustąpił ze stanowiska w 1883, osiadł w świeżo nabytym majątku Śmiłowice pod Kowalem na Kujawach i pracował gorliwie nad jego melioracją. Okazał się doskonałym gospodarzem. Łożył też chętnie na cele społeczne i kulturalne. Żonaty był z Pelagią z Rodysów. Zmarł 1 II w Śmiłowicach, pochowany na cmentarzu ewangelickim w Warszawie.

 

Fotografia; Polska, jej dzieje i kultura III 423; Bibl. Czart, rps 5687, 5689, 5701. Nekrologi: »Ateneum« 1885 I; »Gaz. Polska« 3 II 1885; Baranowski S., Pamiętniki, P. 1923; Koźmian S., Rzecz o 1863 r. I 18; Kieniewicz S., Adam Sapieha, Lw. 1939, 83; Pawlicki P., Droga żelazna warsz.-wiedeńska, W. 1895; Informacje Wł. Pobóg Malinowskiego na podstawie papierów rodzinnych.

Stefan Kieniewicz

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Józef Pawiński

1851-01-27 - 1925-05-16 lekarz
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Józef Wierusz-Kowalski

1866-03-16 - 1927-11-30
fizyk
 

Władysław Stesłowicz

1867-06-09 - 1 poł. 1940
prawnik
 
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Józef Tomasz Przyborowski

1823-03-07 - 1896-05-13
bibliotekarz
 

Józef Pędziński

1833-10-11 - 1901-04-08
ksiądz
 

Józef Andrzej Łukaszewicz

1799-11-30 - 1873-02-13
bibliotekarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.