INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Dominik Anc      Dominik ANC - foto w: Aleksander Kraushar, Palestra warszawska (...), Warszawa 1919, s. 186 - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszwie - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl - retusz iPSB.
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Anc Dominik (1844–1918). Ur. w Jędrzejowie w ziemi kieleckiej 20 VII 1844 r., jako syn kupca. Nauki pobierał w szkółce początkowej w Jędrzejowie i w wyższej szkole realnej w Kielcach. Ukończył szkołę w 1860 r., wstąpił do Szkoły Sztuk Pięknych, a w 1862 zapisał się na Wydział prawa i administracji Szkoły Głównej w Warszawie. W 1863 r. wziął udział w powstaniu – w bitwie pod Małagoszczą, poczem, wróciwszy do Szkoły Głównej, ukończył ją w 1867 r. ze stopniem magistra prawa i administracji. Aplikację odbył przy Trybunale Cywilnym w Warszawie. W 1869 r. mianowany zastępcą patrona, a w 1873, patronem przy Trybunale Cywilnym w Warszawie, został po reformie sądownictwa w 1876 r. mianowany adwokatem przysięgłym. Na tem stanowisku zmarł 28 V 1918 r. Od początku wstąpienia w szeregi obrończe brał żywy udział w życiu zawodowem. W 1876 r. wybrany był do Komisji Adwokatów Przysięgłych, rozwiązanej w 1882 r. Następnie był współzałożycielem biura bezpłatnych porad prawnych. Brał udział w założeniu Towarzystwa Prawniczego w Warszawie; był później jego wiceprezesem i prezesem. W 1913 r. stanął na czele kwartalnika »Themis Polska«. Przewodniczył Delegacji Adwokatury Warszawskiej, utworzonej 16 IX 1915 r. po opuszczeniu kraju przez Rosjan. W lutym 1917 r. powołany przez Tymczasową Radę Stanu na członka Rady Departamentu Sprawiedliwości do uczestnictwa w pracach prawodawczych, delegowany był do utworzenia przy Departamencie Sprawiedliwości komisji kwalifikacyjnej dla ustalenia listy osób odpowiednich do zajmowania stanowisk w tworzącem się sądownictwie polskiem. Przewodniczył w komisji, powołanej przez Departament Sprawiedliwości do opracowania Statutu Palestry Polskiej. W 1916 r. objął w Uniwersytecie Warszawskim wykłady prawa cywilnego. Aż do ostatnich prawie lat życia miał rozległą praktykę obrończą kratkową i konsultacyjną, jako bardzo ceniony obrońca i doradca.

Ogłosił następujące prace: Zewnętrzny porządek sądowy w Polsce w końcu XIV stulecia, według ksiąg sądowych łęczyckich, »Gaz. Sąd.« 1899, nr 7; Kilka słów o adwokaturze i aplikacji sądowej w dawnej Polsce, »Gaz. Sąd.« 1899, nr 13 i 14; Walenty Dutkiewicz (szkic biograficzny), »Gaz. Sąd.« 1899, nr 49; Geneza i dzieje ustawy o normalnem rozgraniczeniu z 1818 r., »Gaz. Sąd.« 1908, nr 19, 24; O skutkach działów (art. 883, kod. cyw.) w związku z prawami wierzycieli hipotecznych spadkobiercy, »Gaz. Sąd.« 1909, nr 49–52 (odb. 1910); Ustawodawstwo wyjątkowe francuskie wywołane przez wojnę z Niemcami 1870–71 r. w świetle orzecznictwa sądów francuskich, W. 1914; Ustawodawstwo francuskie moratoryjne, sekwestracyjne i rekwizycyjne, »Themis Polska«, ser. II, t. V, 1915; Z powodu 500-lecia uzupełnienia prawa miejskiego chełmińskiego Warszawie nadanego, »Themis Polska«, ser. II, t. II, 1913; Orzecznictwo Senatu rosyjskiego, »Themis Polska« ser. II, t. I–III, 1913–1914; Wydarzenia Wojenne 1870–71 w świetle orzecznictwa sądów francuskich, W. 1915.

 

Ponikowski Cezary, Sylwety obrończe, W. b. r. dr.       

Cezary Ponikowski

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.