INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Halina Stabrowska (z domu Schmidt)  

 
 
Biogram został opublikowany w 2002 r. w XLI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Stabrowska ze Schmidtów Halina, pseud. i przybrane nazwiska: Pani Marta, Maria, Wita, Kolno, Frau Peters, In Peters, Halina Kocurska, Halina Lechicka, Wanda Żuchowska, Halina Żurowska (1901–1943), szef Wydziału Legalizacji Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej, kurierka i sekretarka Komendanta Obszaru Zachodniego Armii Krajowej. Ur. 11 IV w Środzie Wielkopolskiej, była córką Telesfora Schmidta, rolnika i budowniczego, prezesa miejscowego «Sokoła», powstańca wielkopolskiego, oraz Zofii z Woźnych.

W r. 1918 otrzymała świadectwo dojrzałości w niemieckiej szkole średniej Wegnersche Höhere Mädchenschule w Poznaniu, której właścicielką i dyrektorem była M. Wegener; tajną naukę języka polskiego pobierała w pensjonacie Aleksandry Słonimskiej. Ukończyła również kurs pedagogiczny pod kierownictwem ks. Józefa Kłosa i Marii Swinarskiej. Działalność społeczną rozpoczęła w PCK jako praktykantka w szpitalu i na dworcu kolejowym w Środzie Wielkopolskiej w czasie wojny polsko-sowieckiej 1919–20 r.

W marcu 1920 wyszła za mąż za Kazimierza Stabrowskiego i przeniosła się do Bydgoszczy. Działała tam w Kole Kulturalno-Oświatowym pracowników PKP, następnie zaś w l. 1928–31 była przewodniczącą Komitetu Niesienia Pomocy Wdowom i Sierotom po pracownikach PKP. W l. 1931–2 była delegatem Stow. Pań Św. Wincentego à Paulo do Rady Wyższej Pań Miłosierdzia w Poznaniu. Wygłaszała referaty na zjazdach Stowarzyszenia oraz w organizacjach katolickich. Od r. 1933 skupiła się na działalności w Polskim Białym Krzyżu (PBK), organizacji mającej za zadanie pracę oświatową i kulturalną wśród żołnierzy, zwłaszcza analfabetów. W lipcu 1935 została prezesem koła PBK w Bydgoszczy, które wkrótce uznano za jedno z najlepiej pracujących w kraju. T.r. otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi. Czynna była także w Polskim Związku Zachodnim, Kole Przyjaciół Związku Strzeleckiego, Radzie Artystyczno-Kulturalnej m. Bydgoszczy, oraz w Bydgosko-Gdańskiej Rodzinie Kolejowej. Jest prawdopodobne, że S. była w tym okresie kadrowym współpracownikiem Ekspozytury nr 3 w Bydgoszczy Oddziału II Sztabu Głównego, zajmującej się wywiadem płytkim na odcinku niemieckim. Nawiązała wówczas kontakty z dowódcą Pomorskiej Brygady Kawalerii, gen. Stanisławem Grzmotem-Skotnickim oraz z szefem Dowództwa Okręgu Korpusu (DOK) VIII w Toruniu, gen. Michałem Karaszewiczem-Tokarzewskim (od lutego 1938). W listopadowych wyborach do sejmu t.r. kandydowała z okręgu wyborczego nr 100 z listy Obozu Zjednoczenia Narodowego, i została zastępcą posła Juliusza Dudzińskiego. T.r. ogłosiła artykuł pt. Młodzież w obronie państwa. PBK mobilizuje ducha żołnierskiego wśród młodzieży („Polska Zbrojna”, nr 79). Blisko współpracowała z Ludwikiem Muzyczką, inspektorem terenowym Tajnego Okręgu Północnego Związku Strzeleckiego. Od wiosny 1939 objeżdżała woj. pomorskie z ramienia Pogotowia Społecznego Przysposobienia Wojskowego Kobiet z wykładami i kursami mającymi przygotować ludność do działań obronnych.

Po wybuchu drugiej wojny światowej, na naradzie w DOK VIII w Toruniu u gen. Karaszewicza-Tokarzewskiego (2 lub 3 IX), została S. powołana (wraz z Józefem Dambkiem) w skład zespołu dowodzonego przez kpt. Jana Koca vel Wróbla, który miał utrzymywać łączność z opuszczającymi Pomorze władzami wojskowymi, dowództwem Armii «Pomorze», broniącym się Wybrzeżem i władzami w Warszawie oraz organizować ewakuację z Pomorza miejscowych działaczy polskich, szczególnie narażonych na represje ze strony Niemców. Po wejściu Niemców do Bydgoszczy S. została aresztowana; była przetrzymywana w koszarach 15. p. artylerii lekkiej, a następnie w obozie Selbstschutzu w Prochowni (dzielnica Jachcice). Dn. 28 XI wyszła na wolność dzięki łapówce, z obowiązkiem codziennego meldowania się na policji. Niezwłocznie zbiegła z Bydgoszczy do Warszawy, gdzie nawiązała kontakt z Karaszewiczem-Tokarzewskim, organizującym konspiracyjną Służbę Zwycięstwu Polski (SZP); na początku grudnia została zastępcą kpt. Emila Kumora, szefa Wydz. Personalno-Legalizacyjnego Komendy Głównej (KG) SZP (potem ZWZ). Współpracowała blisko z mjr. Józefem Ratajczakiem, komendantem Okręgu Pomorskiego ZWZ i miała wpływ na obsadę personalną konspiracji pomorskiej. Dn. 1 VIII 1940 została szefem Wydz. Legalizacji w Oddz. I KG ZWZ. Od r. 1942 prowadziła sprawy legalizacji oraz lokali pobytowych i kontaktowych we współpracy z komórkami Związku Odwetu KG ZWZ (potem AK), działającymi na terenie Rzeszy. Od stycznia 1943 była, w stopniu kapitana, szefem sekretariatu komendanta Obszaru Zachodniego AK gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego, jego osobistą sekretarką, łączniczką i kurierką do Okręgu Pomorskiego AK. Przez jej ręce przechodziły materiały wywiadowcze z Pomorza przekazywane do Komendy Obszaru Zachodniego, a następnie do II Oddz. KG AK. Do jej obowiązków należała organizacja spotkań Bora-Komorowskiego z przedstawicielami Delegatury Rządu RP i kurierami przybywającymi z zagranicy oraz z ziem wcielonych do Rzeszy. Pomagała też w wykupie aresztowanych przez Gestapo. W pracy konspiracyjnej posługiwała się zmienianymi często nazwiskami i lokalami. Znając biegle język niemiecki i posługując się doskonale podrobionymi dokumentami szczęśliwie wychodziła z wielu niebezpiecznych sytuacji; aresztowana została przypadkowo (jako Żuchowska) 16 X 1943 w Warszawie, w mieszkaniu swojej współpracowniczki i przyjaciółki Barbary Pieradzkiej (Pierackiej), przy ul. Niemcewicza 9 (Gestapo poszukiwało właścicielki mieszkania, wówczas nieobecnej). Osadzona w izolatce na Pawiaku, przeszła ciężkie śledztwo, nikogo nie wydała. Próba wykupu S-iej nie powiodła się. Dn. 30 XI została rozstrzelana w zbiorowej egzekucji publicznej przy ul. Solec 53 (wg większości opracowań), lub w ruinach getta (wg m.in. Bora-Komorowskiego). Upamiętniona została na nagrobku męża na cmentarzu Starofarnym w Bydgoszczy. S. była odznaczona pośmiertnie Krzyżem Virtuti Militari V kl. i Krzyżem Walecznych.

Mąż S-iej Kazimierz Stabrowski (1888–1944), inżynier, zatrudniony w węźle PKP Bydgoszcz, był współtwórcą szkoły szybowcowej w Fordonie pod Bydgoszczą. W czasie wojny wziął fikcyjny rozwód z S-ą. Zginął w powstaniu warszawskim 1944 r. S. miała z nim córkę Danutę Elżbietę (ur. 1921), 1.v. Aniołową, 2.v. Zeidler, w czasie wojny działającą w konspiracji pod pseud. Daneusz.

 

Bydgoski słownik biograficzny, Bydgoszcz 1995 II (Kutta J., fot.); Komorowski K., Konspiracja pomorska 1939–1945. Leksykon, Gd. 1993; Słownik biograficzny konspiracji pomorskiej 1939–1945, Tor. 1998 IV (E. Zawacka, fot.); Słownik uczestniczek walki o niepodległość, W. 1988 (fot.); Zasłużeni Pomorzanie w latach II wojny światowej, Wr. 1984 (Jastrzębski W.); – Armia Krajowa na Pomorzu, Red. E. Zawacka i M. Wojciechowski, Tor. 1993; Bargiełowski D., Po trzykroć pierwszy. Michał Tokarzewski-Karaszewicz…, W. 2000 I 631; Bartoszewski W., Warszawski pierścień śmierci 1939–1944, W. 1970; Ciechanowski K., Ruch oporu na Pomorzu Gdańskim, W. 1971; Dzieje Środy Wielkopolskiej i jej regionu, Red. S. Nawrocki, Środa Wpol. 1990 s. 141; Jastrzębski W., Sekretarka komendanta AK, „Fakty” 1983 nr 1 s. 6, 15 (fot.); Jaszowski T., Okręg Pomorski Armii Krajowej, podokręg południowo-wschodni, Tor. 1996; Kryńska E. J., Polski Biały Krzyż, Białystok 1991; Lewandowska S., Kryptonim „Legalizacja”, W. 1984; Luboradzka A., Naśladowczynie Emilii Plater, „Tyg. Katolików WTK” 1971 nr 21; Malinowski K., Kobiety-żołnierze AK „Więź” 1968 nr 2 s. 107; tenże, Żołnierze łączności walczącej Warszawy, W. 1983; Ney-Krwawicz M., Komenda Główna AK, W. 1990 (fot.); Organizacje paramilitarne i pokrewne na Pomorzu w przededniu II wojny światowej, Red. W. Rezner, M. Wojciechowski, Tor. 1996; Pluta-Czachowski K., Polskie Państwo Podziemne. Konspiracja terenowa, „Kierunki” 1981 nr 34; Polskie Państwo Podziemne na Pomorzu, Red. G. Górski, Tor. 1998; Pomorskie organizacje konspiracyjne poza AK 1939–1945, Red. S. Salmonowicz i J. Sziling, Tor. 1994; Salmonowicz S., Ludwik Muzyczka 1900–1977. Polityk i żołnierz, W. 1992 s. 88; Serwański E., Wielkopolska w cieniu swastyki, W. 1970; Służba Polek na frontach II wojny światowej, Red. E. Zawacka, Tor. 1998 cz. 2; Walka podziemna na Pomorzu w l. 1939–1945. W 50 rocznicę powstania Służby Zwycięstwu Polski, Red. J. Sziling, Tor. 1999; Wroniszewski J. K., IV Obwód Armii Krajowej Ochota. Okręg Warszawa, W. 1997; Zawacka E., Szkice z dziejów Wojskowej Służby Kobiet, Tor. 1992; – Izby ustawodawcze, „Przekrój” 1939 nr 1 s. 107; Sprawozdanie z działalności Polskiego Białego Krzyża w Toruniu…, Tor. 1935, 1937; – Bór-Komorowski T., Armia Podziemna, W. 1994; By nie odeszły w mrok zapomnienia, W. 1984; Czuperska-Śliwicka A., Cztery lata ostrego dyżuru, W. 1989; Kumor E., Wycinek z historii jednego życia, W. 1967; Stabrowska-Zeidler D., Sprostowania…, „Kierunki” 1967 nr 7; taż, Wspomnienie o Halinie Stabrowskiej, Kalendarz Bydgoski R. 18: 1985 s. 97–102 (fot.); Wanat L., Za murami Pawiaka, W. 1985; – Arch. Archidiec. w P.: sygn. PM 298/24 (księga chrztów paraf. NMP Wniebowziętej w Środzie Wpol., 1901) s. 97 nr 103; Kom. Hist. Kobiet w Walce o Niepodległość w W.: sygn. II–S–185 (fot.); – Informacje Czesława Łuczaka z P.

Marek Getter

 

 
 

Powiązane artykuły

 

Polskie Państwo Podziemne 1939-1945

Polska była pierwszym państwem, które powiedziało "Nie!" żądaniom ustępstw terytorialnych ze strony nazistowskiej Rzeszy Niemieckiej. Polska była pierwszym państwem, które zbrojnie przeciwstawiło......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 

Leopold Horowitz

1837-02-02 - 1917-07-22
malarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.