INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Hektor Kwilecki     

Hektor Kwilecki  

 
 
Biogram został opublikowany w 1971 r. w XVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kwilecki Hektor (1859–1912), ziemianin, polityk konserwatywny i poseł. Ur. 20 I w Poznaniu, był synem Mieczysława (zob.) i Marii z Mańkowskich. Lata dziecinne spędził w Oporowie (pow. szamotulski) w majątku ojca, potem prawdopodobnie uczęszczał do gimnazjum w Poznaniu. Po służbie w wojsku pruskim, które opuścił jako rotmistrz kawalerii gwardii, objął rodzinny majątek Kwilcz, przekazany mu przez ojca w r. 1884. Ponadto K. posiadał kilka innych majątków: Orzeszkowo, Lutówek i Kurnatowice w pow. Międzychód, Kobylnik, Ponin i Srock Wielki w pow. Kościan oraz Psarskie w pow. Szamotuły. Działalność polityczną rozpoczął K. w r. 1886. Pośredniczył wówczas w rozmowach między papieżem Leonem XIII a kandydatem na arcybiskupstwo gnieźnieńsko-poznańskie J. Dinderem. Uczestniczył następnie w konsekracji Dindera we Wrocławiu w maju 1886 r. Starał się też o uspokojenie społeczeństwa polskiego niezadowolonego z wyboru Niemca na to stanowisko. W nagrodę za tę działalność otrzymał od Leona XIII tytuł tajnego szambelana di cappa e spada.

Wzrost wpływów ultramontańskich i ugodowych wśród szlachty przyczynił się do wystawienia kandydatury K-ego z okręgu Szamotuły-Międzychód-Oborniki-Skwierzyna w wyborach do parlamentu w r. 1887, w których przeszedł m. in. dzięki głosom niemieckich katolików. Okręg ten reprezentował aż do r. 1903, ale największą rolę zarówno w parlamencie, jak i poza nim odegrał jako rzecznik ugody w okresie «ery Capriviego». Wziął też udział w pierwszym zebraniu zwolenników ugody w Poznaniu (17 III 1890) i uczestniczył jako przedstawiciel Koła Polskiego w rozmowach z kanclerzem L. Caprivim. Zasiadał w różnych komisjach Reichstagu, zwłaszcza w komisji wojskowej (od grudnia 1891 r.), w której prorządowa polityka Koła była najwyraźniejsza. W r. 1893 poparł J. T. Kościelskiego w staraniach o uzyskanie w Kole większości dla rządowego projektu rozbudowy wojska.

K. należał do grupy arystokratów przyjmujących w r. 1891 w Poznaniu cesarzową Fryderykę oraz wchodził w skład deputacji, która w czasie wizytacji szkół w Poznańskiem przez min. Bossego przedłożyła mu memoriał w sprawie przywrócenia języka polskiego. Zawsze był gorącym zwolennikiem ścisłych stosunków Koła Polskiego z Centrum. W r. 1891 przewodniczył na wiecu polsko-katolickim w Gdańsku, stanowiącym część wiecu centrowego, a w wygłoszonym wówczas przemówieniu, unikając ostrych akcentów narodowych, podkreślał wyłącznie interesy Kościoła. Brał też udział w wiecu polsko-katolickim w Poznaniu (czerwiec 1894). Również w Reichstagu wielokrotnie występował w duchu procentrowym (np. poparcie wniosku Centrum w sprawie powrotu jezuitów w styczniu 1895 r.). Jeszcze w r. 1903 przed wyborami do parlamentu K. deklarował poufnie chęć wstąpienia do Centrum, aby zdobyć głosy Niemców-katolików i utrzymać swój okręg «dla polsko-katolickiej sprawy». Propozycja została jednak odrzucona przez Centralny Komitet Wyborczy, a ogłoszona przez „Dziennik Berliński” oburzyła opinię polską i położyła kres karierze parlamentarnej K-ego.

Od r. 1901 pracował K. w zarządzie banku «Kwilecki, Potocki i Ska», działał w niektórych innych stowarzyszeniach (przewodniczył Radzie Nadzorczej Bazaru i był członkiem Tow. Gospodarczego Poznańsko-Szamotulskiego), ale jego aktywność nie była wielka. Zawsze bliski kołom kościelnym, w ostatnich latach życia ogłaszał wiele artykułów w pismach katolickich (np. Rozmyślania po zbrodni, „Przew. Katol.” 1910 nr 45, w związku ze sprawą Macocha w klasztorze jasnogórskim). Pięć lat przed śmiercią ciężka choroba sparaliżowała jego aktywność. Zmarł w Kwilczu 3 II 1912 r. Ożeniony był (od 1887) z Jadwigą Załuską (1859–1923) z Galicji; miał z nią syna Dobiesława Łukasza i dwie córki.

 

Wojtkowski A., Bibliografia historii Wielkopolski, P. 1938 I; Boniecki; Uruski; Żychliński, VII 94; – Karwowski S., Historia W. Księstwa Poznańskiego, P. 1919–31 II, III; Kłos J., Mowa żałobna, P. 1912 (fot.); Komierowski R., Koła polskie w Berlinie 1875–1900, P. 1905; Księga jubileuszowa C. T. G., P. 1911 s. 304; Marczewski J., Narodowa Demokracja w Poznańskiem 1900–1914, W. 1967; Trzeciakowski L., Polityka polskich klas posiadających w Wielkopolsce w erze Capriviego, P. 1960; – Reichstag, General-Register 1867–1895, Berlin 1895; Specht F., Die Reichstags-Wahlen von 1867 bis 1897, Berlin 1898; – „Czas” 1912 nr 87; „Dzien. Pozn.” 1912 nr z 4 i 6 II; „Posener Tageblatt” 1912 nr 58; „Praca” 1912 nr 6; – Informacje rodziny.

Adam Galos

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.