INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Henryk Ciemięga  

 
 
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Ciemięga Henryk (1878–1932), krzewiciel polskości i poeta ludowy na Górnym Śląsku, ur. 19 I w Siemianowicach jako syn maszynisty Walentego C. i Eufemii Włok. Rodzice pochodzili z pogranicza polsko-morawskiego w pow. raciborskim, ojciec z Kornicy, matka z Piotrowic. Ojciec, znalazłszy zatrudnienie w Zawierciu, uczestniczył w r. 1863 w powstaniu, a potem okrężną drogą przez Kaukaz wrócił na Górny Śląsk, ożenił się w stronach rodzinnych, i przepracowawszy jakiś czas w Raciborzu, osiadł ostatecznie w Siemianowicach. Dzieci było dziewięcioro, czworo umarło w niemowlęctwie, Henryk był piątym z kolei. Wychowany w domu nie tylko pobożnie, ale także w duchu narodowym, z zamiłowaniem wczytywał się w historię Polski. Za dobre piśmienne wypracowanie polskie otrzymał w r. 1892 jako 14-letni chłopak od redakcji »Nowin Raciborskich« książkową nagrodę z dedykacją J. K. Maćkowskiego. Obrawszy zawód drukarski, uczył się najprzód w bytomskim »Katoliku« a potem w niemieckiej drukarni Boehma w Katowicach. Należał od r. 1896 do Sokoła katowickiego i do tow. śpiew. »Lutnia« w Bogucicach pod Katowicami, brał żywy udział w wszelkich przejawach życia polskiego, organizował w pomieszkaniu swoim skromne obchody narodowe i pisywał korespondencję do »Polaka« krakowskiego, do »Pracy« poznańskiej i do »Dziennika Berlińskiego«. W październiku 1900 r. ożenił się z Franciszką Jesionkówną z Załęża, później pionierką polskiego ruchu kobiecego na Górnym Śląsku. W r. 1901 objął C. zarząd nowo założonej drukarni »Górnoślązaka« w Katowicach i pod pisywał także to czasopismo jako redaktor odpowiedzialny. Za radykalno-narodowe artykuły tej gazety skazały go sądy pruskie w r. 1903 na półtora roku więzienia, które odsiedział w Katowicach i Bytomiu. Następnie zamieszkał C. w Załężu pod Katowicami i pracował dalej na niwie narodowej, objeżdżając z wykładami filie Zjednoczenia Zawodowego i będąc w coraz liczniejszych teraz polskich towarzystwach miejscowych to prezesem, to sekretarzem. Zebrania urozmaicał wierszami, często własnego utworu. W r. 1911 wstąpił do redakcji nowej »Gazety Ludowej« w Katowicach i pozostał tam poprzez wojnę, rewolucję niemiecką, plebiscyt i powstania aż do likwidacji gazety (1924). Przy drukarskiej maszynie »Gazety Ludowej« miał w r. 1917 wypadek i stracił lewą rękę. W r. 1918 był delegatem na sejmie dzielnicowym w Poznaniu. W ostatnich latach życia był korektorem w »Polonii« Korfantego. Własnym nakładem wydał C. zbiorek wierszy Z piersi roboczych (Katowice 1918). Podczas rewolucji niemieckiej ułożył piękny wiersz Witaj, Polsko, drukowany także w »Głosach z nad Odry« (1919). Później prof. Stanisław Bieniosek w Król. Hucie skomponował melodię do patriotycznych słów C-gi. W r. 1923 ułożył C. podobny wiersz W rocznicę połączenia. Z okresu powstań zachował się wiersz Rozpacz matki (»Gazeta Ludowa« 1920, nr 174), wcielony potem do obszerniejszego utworu Konstytucja-Powstanie (»Gazeta Ludowa« z 3 V 1923). W lipcu 1926 C. został odznaczony srebrnym krzyżem zasługi.

Ks. Emil Szramek

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Władysław Szlengel

1914 - 1943-05-08
poeta
 

August Emil Fieldorf

1895-03-20 - 1953-02-24
generał brygady WP
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Tadeusz Mieczysław Keller

1893-10-08 - 1947-03-31
ginekolog
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.