INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Henryk Freder  

 
 
1604-12-13 - 1654-09-16
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Freder Henryk (1604–1654), burmistrz gdański i burgrabia królewski. Ur. 13 XII w Gdańsku, syn Hermana, sekretarza miejskiego, i Doroty z domu Sack, kształcił się początkowo w szkole parafialnej, następnie w gdańskim Gimnazjum Akademickim. Wysłany do Torunia dla nauki języka polskiego, uczęszczał do tamtejszego gimnazjum. Po rocznej podróży po Niderlandach studiował prawo na uniwersytetach w Królewcu, Lipsku i Tübingen, pisząc już wówczas rozprawy z zakresu prawa i polityki. W r. 1627 wydał w Tübingen cztery mowy łacińskie, wśród nich Disquisitio, num fas sit vapulare uxores a maritis, tłumaczoną potem na język niemiecki i wydaną w r. 1652 w Dreźnie. Powróciwszy do Gdańska, uzyskał w r. 1628 stanowisko sekretarza miejskiego, w r. 1631 został podsyndykiem, a w r. 1635 syndykiem miasta. Obeznany dokładnie z ustrojem i prawami Gdańska, czerpiąc z rodzinnej tradycji znajomość spraw miejskich, stał się F. wybitnym przedstawicielem polityki miejskiej Gdańska. Wybrany w r. 1645 rajcą, następnie w r. 1647 burmistrzem, został w r. 1654 (niedługo przed śmiercią) mianowany królewskim burgrabią w Gdańsku. Umarł 16 IX 1654 w Dreźnie, wracając z kuracji. Z licznych jego pism, wyłącznie w języku łacińskim, zasługują na uwagę pisma polityczne w sprawie monety (z r. 1636) oraz w sprawie ceł morskich (z r. 1637), wreszcie mowa wygłoszona 19 XII 1634 na powitanie w Gdańsku Władysława IV, wydana następnie drukiem i dedykowana biskupowi chełmińskiemu Jakubowi Zadzikowi. F. brał udział w sejmikach pruskich oraz w sejmach polskich, stojąc na czele delegacji gdańskiej. Przemawiał w sprawach miasta, wygłaszał dłuższe łacińskie mowy. Głęboko wykształcony, posiadał F. zasobną bibliotekę przede wszystkim teologiczną, prawniczą, historyczną i filologiczną, gromadził też rękopisy i dzieła sztuki.

Ożeniony dwukrotnie, w r. 1629 z Barbarą Thurane, w r. 1640 z Reginą Wieder; spośród kilkorga dzieci wymienić należy syna Konstantego, późniejszego burmistrza Gdańska.

 

Współczesne sztychy portretowe F-a oraz jego dzieła w zbiorach Biblioteki Miejskiej w Gdańsku. – Rkpisy Bibl. Miejskiej w Gdańsku Ms. 672, 673, 695, 728, 914; Curicke R., Der Stadt Danzig historische Beschreibung, Amsterdam i Gdańsk, 1687; Charitius A., Commentatio… de viris eruditis Gedani ortis..., Wittemberga, 1715; Löschin G., Die Bürgermeister … des Danziger Freistaates…, Gdańsk, 1868; Methner A., Die Danziger Stadtschreiber bis 1650, Gdańsk, 1929; Krollmann, Altpreussiche Biographie, s. 193, Estr. XVI, s. 304.

Marian Pelczar

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Konstanty Freder

1643-01-30 - 1707-09-15 burmistrz Gdańska
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

  więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

  więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.