INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Hilarion Karpiński  

 
 
XVII/XVIII w. - przed 1765
Biogram został opublikowany w latach 1966-1967 w XII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Karpiński Hilarion (zm. przed 1765), geograf, bazylianin. Pochodził niewątpliwie z rodziny księży unickich z Litwy, miał brata Heraklego, również bazylianina. Nikodem Karpiński był współcześnie litewskim prowincjałem bazylianów (1763–70). Kariera zakonna K-ego nie jest znana, tytułowano go kapłanem i teologiem. Pośmiertnie, staraniem brata Heraklego, ukazał się w bazyliańskiej drukarni w Wilnie w r. 1766 obszerny Lexykon geograficzny dla gruntownego pojęcia gazet i historii z różnych autorów zebrany, przetłumaczony i napisany… z wykładem na początku terminów geograficznych i słownikiem nazwisk łacińskich… (dedykowany Izabeli Czartoryskiej). Był to pierwszy polski podręczny (acz obszerny) słownik geograficzny, traktujący o obiektach fizjograficznych i osiedlach, zawierający m. in. informacje historyczne oraz, w miarę możności, współrzędne geograficzne. Przy zwróceniu głównej uwagi na sprawy polskie szeroko uwzględniał kraje pozaeuropejskie. Materiał polski był niewątpliwie oryginalny, choć nie zawsze ścisły. W opisie miast polskich wyliczał K. najważniejsze budowle, zwłaszcza kultowe, i zawsze poświęcał trochę miejsca omówieniu stosunków kościelnych. W objaśnieniu terminów K. deklarował się jako zwolennik geocentryzmu, mimo to Lexykon był przejawem wczesnego polskiego oświecenia i przyczynił się do rozpowszechnienia wiadomości geograficznych w czasach Komisji Edukacyjnej.

 

Estreicher; – Bieliński, Uniw. Wil., II; Lewicki J., Geografia za czasów Komisji Edukacji Narodowej, Lw. 1910; Plebański J. K., Geografia, jej znaczenie w szkole i literaturze, W. 1890; – Archeografičeskij Sbornik, X.

Stanisław Herbst

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jan Chrzciciel Lampi (starszy)

1751-12-31 - 1830-02-16
malarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.