INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Hilarion Karpiński  

 
 
XVII/XVIII w. - przed 1765
Biogram został opublikowany w latach 1966-1967 w XII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Karpiński Hilarion (zm. przed 1765), geograf, bazylianin. Pochodził niewątpliwie z rodziny księży unickich z Litwy, miał brata Heraklego, również bazylianina. Nikodem Karpiński był współcześnie litewskim prowincjałem bazylianów (1763–70). Kariera zakonna K-ego nie jest znana, tytułowano go kapłanem i teologiem. Pośmiertnie, staraniem brata Heraklego, ukazał się w bazyliańskiej drukarni w Wilnie w r. 1766 obszerny Lexykon geograficzny dla gruntownego pojęcia gazet i historii z różnych autorów zebrany, przetłumaczony i napisany… z wykładem na początku terminów geograficznych i słownikiem nazwisk łacińskich… (dedykowany Izabeli Czartoryskiej). Był to pierwszy polski podręczny (acz obszerny) słownik geograficzny, traktujący o obiektach fizjograficznych i osiedlach, zawierający m. in. informacje historyczne oraz, w miarę możności, współrzędne geograficzne. Przy zwróceniu głównej uwagi na sprawy polskie szeroko uwzględniał kraje pozaeuropejskie. Materiał polski był niewątpliwie oryginalny, choć nie zawsze ścisły. W opisie miast polskich wyliczał K. najważniejsze budowle, zwłaszcza kultowe, i zawsze poświęcał trochę miejsca omówieniu stosunków kościelnych. W objaśnieniu terminów K. deklarował się jako zwolennik geocentryzmu, mimo to Lexykon był przejawem wczesnego polskiego oświecenia i przyczynił się do rozpowszechnienia wiadomości geograficznych w czasach Komisji Edukacyjnej.

 

Estreicher; – Bieliński, Uniw. Wil., II; Lewicki J., Geografia za czasów Komisji Edukacji Narodowej, Lw. 1910; Plebański J. K., Geografia, jej znaczenie w szkole i literaturze, W. 1890; – Archeografičeskij Sbornik, X.

Stanisław Herbst

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.