INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Hilary Chojecki  

 
 
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Chojecki Hilary (ur. 1755). Ur. 19 I prawdopodobnie w Samczykach w woj. bracławskim jako trzeci syn Franciszka Kazimierza, kształcił się od roku 1759 u jezuitów w Żytomierzu. Zamożny (w r. 1793 oszacowano jego majątek na około 250.000 zł) i wykształcony, piastował w latach 1775–93 w wojew. kijowskim urzędy skarbnika, podwojewodziego, sędziego. Posiadał duże wpływy jako sumienny sędzia i częsty asesor na sejmikach. Był wraz z bratem Janem Nepomucenem podporą stronnictwa reformatorskiego, popierał wydatnie wojew. kij. J. Stempkowskiego, a w czasie sejmu czteroletniego rozwinął ożywioną działalność, za co otrzymał w r. 1791 order św. Stanisława. Na sejmiku woj. kijowskiego w Żytomierzu 14 II 1792 jako asesor zagrzewał do wytrwania przy konstytucji, występował przeciw wichrzycielstwu magnatów; na jego wniosek uchwalono składkę na przeciąg lat 6, po 18 gr. z dymu, na budowę kościoła pod wezwaniem Opatrzności Boskiej, mającego upamiętnić wiekopomne dzieło. W wojnie z Rosją t. r. z powodu ułomności nie wziął udziału, lecz uważając, że »całość kraju, pomyślność ojczyzny, każdego obywatela pierwszym powinny być obiektem«, wystąpił 6 VI 1792 z aktem uwalniającym od pańszczyzny tych poddanych jego wsi Motowidłówki pod Lubarem, którzy dobrowolnie zaciągną się w szeregi armii. Akt ten spotkał się z uznaniem ks. Józefa Poniatowskiego i zatwierdzeniem samego króla, który powziął wówczas pod wpływem Ch-go myśl ustanowienia orderu virtuti civili, równorzędnego virtuti militari. Orderem tym miał być odznaczony jako jeden z pierwszych Ch., lecz plan królewski nie doczekał się realizacji. Po drugim rozbiorze Ch., mianowany pierwszym marszałkiem żytomierskim, powoli wycofał się z życia publicznego. Był żonaty trzy razy ze Stempkowską, Michałowską i Pruszyńską, męskiego potomka nie miał, data śmierci nieznana.

 

Ob. literaturę do art. Chojecki Franciszek Kazimierz. Ponadto: Estr.; Dubiecki M., Jeden z niewielu, »Ruś« 1911, 356–9; Wolański A., Wojna polsko-rosyjska 1792 r., P. 1924; Korzon T., Wewn. dzieje Polski, W. 1897, I 460; Smoleński Wł., Ostatni rok sejmu wielkiego, Kr. 1897; Dembiński Br., Stanisław August i książę Józef Poniatowski w świetle własnej korespondencji, Lw. 1904.

Julian Nieć

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jan Potocki h. Pilawa

1761-03-08 - 1815-12-23
powieściopisarz
 

Antoni Brodowski

przed 26 grudnia 1784 - 1832-03-31
malarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.