INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Hleb Iwanowicz (w zakonie Herasim) Korsak Hołubicki  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1968-1969 w XIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Korsak Hleb Iwanowicz Hołubicki h. własnego, imię zakonne Herasim (zm. 1563), arcybiskup prawosławny połocki. Należał do tej linii Korsaków, która od dóbr dziedzicznych Hołubice przybrała przydomek Hołubiccy. Był synem Jana (Iwaszki) Zienowiewicza, dziedzica Hołubic, Stoklisk i in., i Nastazji Jakubówny Dowmont-Siesickiej. W r. 1528 wystawił z braćmi Bohdanem (przodkiem Korsaków Hołubickich) i Fedorem 28 koni na popisie wojskowym. W r. 1536/7 jako dworzanin królewski był członkiem poselstwa litewskiego do cara, na czele którego stał Jan Hlebowicz, woj. połocki. W r. 1553 był komisarzem (sędzią) do spraw granicy polsko-moskiewskiej na odcinku Siebieża. Wkrótce potem obrał karierę duchowną, dn. 28 III 1558 r. otrzymał od króla Zygmunta Augusta arcybiskupstwo połockie obrządku wschodniego, zgodnie z życzeniem woj. połockiego Stanisława Dowojny i bojarów ziemi połockiej. Nosił zakonne imię Herasima. Zmarł w r. 1563 na kilka miesięcy przed opanowaniem Połocka przez cara Iwana Groźnego. Następca K-a arcybiskup-nominat Arseniusz Szyszka, mylony niekiedy z K-iem, został uwięziony wówczas w Połocku i deportowany do Moskwy.

 

W. Enc. Ilustr.; Boniecki; – Chodynicki K., Kościół prawosławny a Rzeczpospolita Polska 1370–1632, W. 1934 s. 135; Mienicki R., Stanisław Dowojno wojewoda połocki, „Ateneum Wil.” R. 12: 1937 s. 405–81; – Akty Zap. Ross., III nr 20 s. 96; Ostatnie Stebelskiego prace z autografu, Wyd. W. Seredyński, Kr. 1878 s. 271, Script. Rer. Pol. IV; Rewizja województwa połockiego z roku 1552, Wyd. J. Szujski, Arch. Kom. Hist, Kr. 1880 II; Sbornik Russ, Ist. Obšč., LIX 64, 596.

Tadeusz Wasilewski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Mikołaj Kopernik

1473-02-19 - 1543-05-21
astronom
 

Anna Jagiellonka

1523-10-18 - 1596-09-09
królowa Polski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Piotr Służewski h. Sulima

brak danych - 1550, między 21 III a 2 VII
wojewoda kaliski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.