INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Ignacy Czapski  

 
 
koniec XVII w. - 1746-04-16
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Czapski Ignacy († 1746), kasztelan gdański, syn Jana Chryzostoma, kasztelana elbląskiego, i Ludwiki z Rudnickich, pełnił w młodości służbę wojskową jako kapitan, major, podpułkownik, wykonywał posługi obywatelskie jako komisarz skarbowy, chorąży malborski (1717), miecznik pruski (1720). W tym charakterze zastępował w r. 1730 na generale malborskim przed wyborem marszałka jego miejsce aż do zlikwidowania sporu o tę godność. W bezkrólewiu trzymał zrazu z Piotrem Cz., wojewodą pomorskim, stronę Leszczyńskiego, potem za przykładem Jana Ansgarego przyłączył się do augustowczyków (na generale grudziądzkim 2 IX 1734). Kasztelanię gdańską objął 8 VII 1737 po bracie Franciszku. Był fundatorem bractwa św. Barbary w Lalkowach i członkiem bractwa w Topolnie; dla kościoła lalkowskiego sprawił nowy bogaty ołtarz główny i ambonę, chrzcielnicę odnowił. Libri mortuorum klasztorów norbertanek w Żukowie i cystersów w Pelplinie zapisały go jako dobroczyńcę. Posiadał Cz. dobra Bukowiec, Bagniewo, Krupocin, Szewienko; żona jego Teofila z Konopackich wniosła w jego dom w r. 1715 jako wiano Rynkówkę, Kamionkę i Leśną Janię z przyległościami, nadto trzymał jako tenutę Soponin pod Świeciem. Mieszkali oboje stale w Rynkówce. W tej siedzibie swojej umarli Teofila Cz. w r. 1733, małżonek jej 16 IV 1746. Data 23 V w kronice bernardynów nowskich jest niewątpliwie dniem pogrzebu, odbytego w ich kościele.

 

Schwengel, Ad hist. eccl. Pomeran. apparatus, »Fontes« XVI 327; Niesiecki; Fankidejski, Obrazy cudowne, 162; Flauss, Westpr. Güter, »Marienwerder Ztschr.« z. 7, s. 65; Märcker, Kreis Schwetz, 171, 329; Lengnich, Gesch. Preuss. Lande, IX 368, 377; Czaplewski, Senatorowie, 31; Frydrychowicz, Gesch. Cist. Abtei Pelplin, 195; Złota Księga; Kościński, Franciszkanie i bernardyni w Nowem, 56. – Lauda pruskie w B. Czart. rkp. 980.

Ks. Alfons Mańkowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Józef Franciszek Sołtyk

brak danych - przed 25 maja 1735
kasztelan lubelski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.