INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Józef Czapski h. Leliwa  

 
 
1722 - 19 VIII (?) 1765
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Czapski Józef, h. Leliwa (1722–1765), kasztelan elbląski, najstarszy syn Ignacego, kasztelana gdańskiego, i Teofili Konopackiej. Urodził się zapewne w r. 1722, skoro w chwili śmierci liczono mu lat 43. Wcześnie odbył nauki, po czym jeździł za granicę. Po powrocie wstąpił do wojska i dostał nominację na generał-majora w pułku królewicza (patent 15 V 1755, forsztelacja 28 V 1756). Dn. 12 X 1757 otrzymał podkomorstwo pomorskie, a już 15 V 1758 postąpił na kasztelanię elbląską. Na koniec w r. 1760 został kawalerem orła białego. Na szerszą arenę polityczną nie wypłynął. Zasłynął jako gorliwy opiekun Akademii Chełmińskiej. Umarł 19 VIII (?) 1765, pochowany w jednym z kościołów Chełmna. Z dwu jego żon pierwsza, Elżbieta z Czapskich, córka miecznika ziem pruskich Józefa, pozostawiła mu dwie córki, Brygittę i Teofilę, i syna Ignacego, który prawdopodobnie umarł młodo. Z drugiej żony, Marianny Karłowskiej, nie miał potomstwa.

 

Boniecki; Złota Księga XI 65; Rydulski P., Dolor patriae super fatis… Josephi Czapski… 1765; B. Czart. rkp. 2684.               

Michał Nycz

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Ignacy Czapski

koniec XVII w. - 1746-04-16 kasztelan gdański
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jan Dekert

1738-02-13 - 1790-10-04
prezydent Warszawy
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.