INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Ignacy Czempiński  

 
 
1779 - listopad 1842
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Czempiński Ignacy (1779–1842), prezes Tow. Ubezpieczeń. Ur. w Warszawie, tutaj ukończył szkoły. Pracował od r. 1806 początkowo w urzędzie powiatowym sochaczewskim, w r. nast. został konsyliarzem Izby Wykonawczej, później asesorem Prefektury Departamentu Warszawskiego. W r. 1809 powołany do Ministerium Spraw Wewnętrznych, od r. 1817 sprawował urząd naczelnika administracji. W tym czasie sprawował obowiązki członka, a potem przewodniczącego Najwyższej Izby Egzaminacyjnej. Wreszcie po niedołężnym Rościszewskim zamianowany został prezesem Dyrekcji Generalnej Towarzystwa Ogniowego. Funkcję tę bardzo umiejętnie pełnił aż do śmierci. Zmarł w listopadzie r. 1842. – Cz. uważany był za zdolnego urzędnika, człowieka dużej inicjatywy i pracowitości. Już w okresie Księstwa Warszawskiego powierzano mu trudne misje podczas wojny austriackiej. Wyróżnił się jednak najbardziej jako działacz ubezpieczeniowy. Uporządkował sprawy Towarzystwa Ogniowego i zagospodarował je dobrze, był inicjatorem skupiania w ręku Tow. różnych form ubezpieczeń publicznych, nie znanych i nie stosowanych w Polsce. Umiał usunąć spustoszenia i straty wojenne r. 1831, rozkładając ciężary w sposób korzystny dla kraju. W okresie jego prezesury działalność Tow. Ogniowego doszła do niezwykłego rozrostu i wielkiej pomyślności.

 

Akty osobiste w Aktach Dyrekcji Ubezpieczeń w Arch. Akt Dawnych w W.; Krzeczkowski K., Rozwój ubezpieczeń publicznych w Polsce, W. 1931, I 166 i n. (portret), cz I, t. II s. 8–15.

Konstanty Krzeczkowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Adam Bernard Mickiewicz

1798-12-24 - 1855-11-26
poeta
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Stanisław Rostworowski

1785-11-21 - 1837-12-29
ziemianin
 

Stanisław Michał Starowieyski

1815-09-06 - 1895-03-18
ziemianin
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.