INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Baptysta Czenpiński (Czempiński)  

 
 
1721 - 1786-02-07
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Czenpiński Jan Baptysta (1721–1786), lekarz warszawski, syn Ambrożego Tomasza, mieszczanina poznańskiego, sekretarza król., i Teresy, ur. się w Warszawie. Po ukończeniu warszawskich szkół jezuickich odbył studia uniwersyteckie w Padwie, gdzie wydał z okazji uzyskania doktoratu z filozofii i medycyny w r. 1744 epigramat łaciński do rodziców. Po powrocie do Warszawy był zaszczycony godnością sekretarza królewskiego i zyskał wkrótce dużą praktykę oraz wielkie uznanie; w r. 1767 objął stanowisko lekarza korpusu kadetów, które zajmował do zgonu. Z jego imieniem związany jest fakt pierwszego szczepienia ospy w Polsce, mianowicie w r. 1769 wspólnie z Troszlem dokonał szczepienia ospy rodzimej w szpitalu Dzieciątka Jezus. W r. 1784 powołano go na członka Komisji Egzaminatorów. Nobilitowany na sejmie w r. 1775, otrzymał dyplom szlachecki w r. 1781. W domu jego kwitło życie towarzyskie; najczęstszym gościem bywał ks. Fr. Bohomolec. Cz. był trzykrotnie żonaty; miał 16 dzieci, z których uchowało się 10. Z pierwszej żony Magdaleny Millerówny miał syna Pawła, resztę dzieci z trzeciej żony Prowidencji Fontanówny, której ojciec był znanym budowniczym. Jedna z córek Cz-go była matką Klementyny z Tańskich Hoffmanowej. Za zebrany z praktyki kapitał (ok. 200.000 zł) zakupił Cz. duży plac, wybudował domy i zakłady przemysłowe, ale przez nienależyte prowadzenie przedsięwzięcia stracił cały majątek. Zmarł 7 II 1786.

 

Kośmiński; Giedroyć, Źródła; Dzieła Klementyny z Tańskich Hoffmanowej 1876, VI; Smoleński Wł., Mieszczaństwo warszawskie w końcu w. XVIII, W. 1917; Maciesza Al., Dr med. Paweł Cz., w zbiorowej książce pt. Epoka Wielkiej Reformy, Lw.-W. 1923.

Aleksander Maciesza

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jerzy Samuel Bandtkie

1768-11-24 - 1835-06-11
historyk
 

Michał Franciszek Stachowicz

1768-08-14 - 1825-03-26
malarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Adam Bronikowski

1714-04-05 - 1778-10-12
działacz dysydencki
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.