INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Ignacy Gałecki h. Junosza  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Gałecki Ignacy h. Junosza, marszałek sieradzki za konfederacji barskiej, był wnukiem Franciszka, wojewody poznańskiego, znanego stronnika Augusta II, i rozpoczynał działalność publiczną jako zwolennik partii dworskiej. Ojciec, Franciszek, scedował mu w r. 1750 za zgodą króla starostwo bydgoskie. Nie widać Ignacego na żadnym sejmie za tego panowania: gospodarował snać w swych dobrach Kowale (pod Sieradzem). Wyjątkowo 14 IX 1761, gdy auksyliarne wojska rosyjskie zbytnio dały się we znaki krajowi, G. pod wpływem kasztelana sieradzkiego Mączyńskiego podjął się poselstwa do prymasa Łubieńskiego, by wyjednać ulgi, a zarazem cofnięcie redukcji monet, ogłoszonej przez podskarbich. W bezkrólewiu 1764 r. wobec rozłamu w województwie G. nie wystąpił jawnie ani wśród stronników familii Czartoryskich, ani w partii hetmańskiej. Na elekcję nie pojechał. Dopiero 25 V 1767 znajdujemy jego podpis pod konfederacją lokalną (przed radomską), a 24 VIII dał się wybrać posłem na sejm nadzwyczajny, ale z instrukcją, by żądać odłożenia sejmu, aż wrócą z Rosji posłowie radomscy. Nic nie pomogły te zastrzeżenia. Przez rok 1768 G. siedział cicho i niewątpliwie konspirował. Tymczasem laskę sieradzką pochwycił wbrew woli większości szlachty Józef Bierzyński i wojował nieszczęśliwie. Dopiero 15 I 1769 ziemiaństwo przy poparciu Wielkopolan skonfederowało się na nowo, przy czym »obronę i rząd sprawiedliwy« powierzono G-mu. Starosta bydgoski, »człek majętny, stateczny i sumienny, ale nie żołnierz« (według Kitowicza), zorganizował umiejętnie wyprawy wojewódzkie i poprowadził je na złączenie z innymi oddziałami, kiedy Bierzyński z tytułem marszałka sieradzkiego próbował szczęścia na Litwie i w Małopolsce. 24 I 1770 uczestniczył G. w klęsce pod Dobrą, »z której uszedłszy szczęśliwie, już się w boju nie pokazał, samym tylko wiernym i oszczędnym szafunkiem podatków rozrządzając i dobrymi życzeniami konfederacji służąc«. Duchy warcholące w rodzaju Alb. Lenartowicza zaliczały go do »kąkolu«. W Generalności nie zasiadał nawet po zdradzie Bierzyńskiego, widocznie poplecznicy tego ostatniego odkładali spór o marszałkostwo sieradzkie do chwili, aż znajdą lepszego następcę. Ign. Malczewski próbował G-go zrzucić w stycz. 1770, ale do tego nie dopuścił regimentarz Zaremba. Starostwo bydgoskie stracił przez pierwszy rozbiór. Umarł zapewne w r. 1778, bo w Herbarzu Niesieckiego nosi tytuł star. bydgoskiego jeszcze w 1778, a w 1780 żona, Marianna z Boruckich, jest już wdową.

 

Boniecki; Niesiecki; Konopczyński, Krwawe dni nad górną Wartą, Łódź 1930; Kitowicz, Pamiętniki I, 207–211. Papiery J. Zaremby w Bibl. Kórnickiej. Lauda sieradzkie w Tekach Pawińskiego (Zbiory Kom. Histor. PAU).

Władysław Konopczyński

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.