INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Ignacy Kajetan Chrzanowski  

 
 
1801 - 1854
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Chrzanowski Ignacy Kajetan (1801–1854), urzędnik Komisji Skarbu w Warszawie i literat, wychowaniec Uniwersytetu Warszawskiego, uwięziony w r. 1821 (wraz z Michałem Dębińskim i Ferdynandem Kellerem) za założenie tajnego Bractwa Burszów polskich. Rozmiłowany w pracy pedagogicznej, kiedy w r. 1828 Tańska przestała wydawać »Rozrywki dla dzieci«, założył i redagował w roku następnym »Tygodnik dla dzieci«. Wyszły cztery tomiki (po dwanaście numerów); złożyły się na nie krótkie artykuły, których zakres był w porównaniu z »Rozrywkami« szerszy o trzy nowe działy: opowiadania z historii naturalnej, szkice z życia i literatury obcych narodów oraz spisy i oceny nowych książek dla dzieci. W r. 1830 wraz z przyjacielem swoim, Stanisławem Jachowiczem, wydawał »Dziennik dla dzieci«; wyszło 299 numerów. W numerze ostatnim ukazało się zawiadomienie, że w r. 1831 pismo będzie przekształcone na tygodnik, ale się ta zapowiedź nie spełniła. Ch. był żonaty z Joanną Zembrzuską. Zostawił pięcioro dzieci: Adolfa, który za udział w spiskach r. 1848 był więziony w Cytadeli warszawskiej i tamże umarł na tyfus; Zdzisława, emigranta, zmarłego na suchoty w Arcachon, Bolesława, ziemianina na Podlasiu, prezesa Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Siedlcach (zmarłego w r. 1917); Ludmiłę, żonę literata i filozofa Edwarda Sulickiego, zesłanego w r. 1848 do Orenburga, i Wandę, żonę adwokata Ksawerego Chraszczewskiego, również zesłańca z r. 1848.

 

Enc. Wychów. (Chmielowski P.) (artykuł »Czasopisma dla dzieci«); Askenazy Sz., Łukasiński. – Tradycje rodzinne.               

Ignacy Chrzanowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Edward Adolf Sulicki

1826 - 1884-05-05 zesłaniec
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Aleksander Jelski

1834-06-04 - 1916-08-27
etnograf
 

Felicjan Antoni Kozłowski

1805-06-09 - 1870-09-25
pedagog
 

Antoni Lesznowski

1769 lub 1770 - 1820-08-23
właściciel drukarni
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.