INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Józef (Stanisław Józef) Berini      Stanisław Berini, pokolorowna ilustracja prasowa z 1905 r. przez WC z jbc.bj.uj.edu.pl - wizerunek zaczerpnięty przez JBC z "Nowości Illustrowanych" 3/1905.

Józef (Stanisław Józef) Berini  

 
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Berini Józef z drobnej rodziny szlacheckiej, urodzony w r. 1808 w Sandomierskiem, został w r. 1829 wzięty do armji Królestwa Kongresowego. Służył w 4. pułku piechoty linjowej jako szeregowiec. W czasie powstania został przeniesiony do 5. pułku linjowego jako podoficer. Po upadku powstania przekroczył granicę galicyjską w grupie Ramorina. Pozostawszy w Galicji, pracował jako pisarz w miasteczku Telniowce w cyrkule tarnowskim. W r. 1833 wciągnęli go do sprzysiężenia Zaliwskiego Łubieński i Feliks Białkowski. Brał wówczas zbrojny udział w partyzantce w grupie Łubieńskiego pod pseudonimem Wojciecha Kołbasy. Odznaczył się w napadzie na Józefów. Gdy po odwołaniu partyzantki, porzuciwszy broń, usiłował się przeprawić przez Wisłę we wsi Wałowice, został wydany przez dawnego kolegę szkolnego Walentego Kazimirskiego. Białynia-Chołodecki błędnie umieszcza B-go pośród rozstrzelanych. Trzymany początkowo w areszcie w Rachowie, został przepędzony przez 2.000 kijów i zesłany na Sybir. Wmieszany w spisek omski ks. Sierocińskiego, znowu był gnany przez kije i oddany na ciężkie roboty do kopalń nerczyńskich, skąd uwolniony po 25 latach katorgi. W r. 1850 żył na Syberji jako osiedleniec.

 

Zaleski L. ks., Z dziejów partyzantki r. 1833, Lublin 1934, 68–9; Giller A., Historja powstania narodu polskiego, III 361; Borkowski K., Pamiętnik historyczny o wyprawie partyzanckiej, Lipsk 1863, 233; Berg M., Zapiski o polskich zagoworach i wozstaniach 1831–62, Moskwa 1873, 36; Białynia-Chołodecki J., Patrjotyczna działalność księży, Lw. 1912, 7; tenże, Banialuki Rolińskiego, Lw. 1908, 14, 15, 32; Akta Komisji Śledczej, vol. 15q, Archiw. Główne w Warszawie.

Zygmunt Mann

 
 

Powiązane artykuły

 

Obrona Warszawy w 1831 r.

Powstańcy i cywile opanowali miasto już 30 listopada 1830 r. Namiestnik carski i garnizon rosyjski ewakuował się. Warszawa stała się centrum polityczno-administracyjnym i wojskowym powstania listopadowego,......
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.