INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jadwiga Piekarska     
Biogram został opublikowany w 1981 r. w XXVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Piekarska Jadwiga, pseud. Basia (1905–1944), telegrafistka, kierownik komórki łączności osobistej Komendanta Głównego Armii Krajowej. Ur. 4 VI w Radomiu, była córką Józefa i Marii Konstancji z Okulskich, młodszą siostrą Wandy (zob.). W r. 1927 ukończyła Gimnazjum Żeńskie w Radomiu, a w l. 1927–8 kurs obsługi aparatury Hughesa w Centrum Wyszkolenia Wojsk Łączności w Zegrzu.W l.n. aż do końca sierpnia 1939 pracowała w Urzędzie Telekomunikacyjnym w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej. Powołana do służby wojskowej w okresie mobilizacji powszechnej, zatrudniona była do 8 IX t. r. jako «juzistka» w Sztabie Naczelnego Wodza. Po opuszczeniu Warszawy przez sztab przeszła do pracy w Dowództwie Obrony Warszawy. Po kapitulacji Warszawy i po utworzeniu organizacji konspiracyjnej Służba Zwycięstwu Polski (SZP) P. została do niej wprowadzona przez Janinę Karasiównę (pseud. Bronka), późniejszego szefa łączności konspiracyjnej (V-k) Komendy Głównej (KG) Związku Walki Zbrojnej (ZWZ), następnie Armii Krajowej (AK). Początkowo współdziałała przy organizacji sekretariatu i łączności osobistej komendanta SZP gen. Michała Karaszewicza-Tokarzewskiego. W ciągu 1940 r. w miarę rozbudowy i umacniania sieci łączności konspiracyjnej P. została kierownikiem kilkuosobowej komórki łączności osobistej (jednej z trzech siatek łączności) Komendanta Głównego ZWZ, następnie AK, określonej krypt.: «A», «Astry», «Pudle». Funkcję tę pełniła przy gen. Grocie (Stefanie Roweckim), a potem przy gen. Borze (Tadeuszu Komorowskim). Do zakresu jej obowiązków należała obsługa łącznikowa i pocztowa sekretariatu Komendanta Głównego ZWZ-AK oraz sekretariatów bezpośrednio z nim związanych oddziałów sztabu KG, odpowiedzialność za «lokal codziennej pracy wykonawczej» Komendanta oraz czuwanie nad wewnętrznym bezpieczeństwem lokali roboczych bez użycia broni. P. była również odpowiedzialna za dyscyplinę konspiracyjną i zachowanie tajemnicy organizacyjnej w podległej komórce, nadto każdorazowo dostarczała pocztę i potrzebne do pracy materiały Komendantowi Głównemu. P. żyła wyłącznie na «etacie» konspiracyjnym, pracując z wielkim oddaniem i talentem organizacyjnym.

W okresie powstania warszawskiego P. pozostawała cały czas przy osobie Dowódcy AK: od 1 do 6 VIII w pierwszym miejscu postoju I rzutu KG w fabryce Braci Kamler przy ul. Dzielnej 72, przy czym przedzierała się kilkakrotnie przez ogarnięte walką miasto dla nawiązania osobiście łączności z innymi oddziałami sztabu i dowództwami jednostek; od 6 do 25 VIII przebywała w kolejnym miejscu postoju KG w szkole przy ul. Barokowej na Starym Mieście. W nocy z 25/26 VIII wraz z Dowódcą AK opuściła Stare Miasto, przechodząc kanałami do śródmieścia. Zginęła 4 IX 1944 w nowym miejscu postoju KG w gmachu Pocztowej Kasy Oszczędności przy ul. Świętokrzyskiej na skutek wybuchu bomby lotniczej. Mianowana kapitanem AK, była odznaczona Krzyżem Walecznych oraz pośmiertnie Krzyżem Virtuti Militari V kl. (Rozkaz Dowódcy AK Nr 512 BP z 2 X 1944).

 

Fot. w Materiałach Red. PSB; – Bór-Komorowski T., Armia podziemna, Londyn 1967; Kowalska J., Odprawy Komendy Głównej AK 1940–1944, „WTK” 1977 nr 51 s. 6; Pluta-Czachowski K., Na punkcie dowodzenia KG, „Za i Przeciw” 1969 nr 38 s. 16; Podlewski S., Przemarsz przez piekło, W. 1971 s. 384–5; – IH PAN: A 131/64; Materiały Komisji Historii Kobiet w Walce o Niepodległość; – Informacje siostry Leokadii Piekarskiej oraz Jadwigi Kowalskiej.

Marek Getter

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.