INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jadwiga Pini-Suchodolska     

Jadwiga Pini-Suchodolska  

 
 
1901-01-20 - 1976-07-02
Biogram został opublikowany w 1981 r. w XXVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Pini-Suchodolska Jadwiga (1901–1976), historyk teatru, pedagog. Ur. 20 I w Tarnowie, była córką Tadeusza Piniego (zob.) i Marii ze Schreiberów. W r. 1920 ukończyła gimnazjum Zofii Strzałkowskiej we Lwowie, następnie studiowała polonistykę na Wydziale Humanistycznym Uniw. Warsz. i uzyskała absolutorium. W r. 1928 zdała egzamin nauczycielski przed Państwową Komisją Egzaminacyjną w Warszawie i w t. r. wyszła za mąż za Bogdana Suchodolskiego. W latach trzydziestych zwiedziła Włochy, Grecję, Turcję, Belgię, Holandię i Danię. W r. 1938 – w związku z mianowaniem jej męża profesorem nadzwycz. Uniw. Lwow. – wyjechała do Lwowa, gdzie spędziła także pierwsze lata okupacji niemieckiej. Najwcześniejszą pracą drukowaną P.-S-iej był artykuł o „Malwinie” Marii Wirtemberskiej, pt. Pierwiosnek romantyzmu („Bluszcz” 1930 nr 50/1). W okresie międzywojennym zajmowała się tłumaczeniem z języka angielskiego i niemieckiego artykułów pedagogicznych i filozoficznych dla czasopisma „Kultura i Wychowanie”. Z języka francuskiego przełożyła pracę J. Piageta „Sąd i rozumowanie u dziecka” (Lw. 1939). W r. 1942 P.-S. zamieszkała w Dąbrowie Tarnowskiej; w lutym 1945 zaczęła pracować jako nauczycielka w tamtejszym gimnazjum. Od września 1945 do września 1950 była nauczycielką języka polskiego i angielskiego w liceum ogólnokształcącym w Radłowie koło Tarnowa. Po rozejściu się z mężem przyjęła posadę nauczycielki w liceum zawodowym w Otwocku Wielkim pod Warszawą.

W sierpniu 1951 została zaangażowana do Sekcji Teatru Państwowego Instytutu Sztuki, z którym była również związana po przekształceniu go na Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, jako pracownik Zakładu Historii i Teorii Teatru. Zatrudniona w dokumentacji teatralnej, opracowała wiele kwerend, a także inwentarz zbiorów rękopiśmiennych po Mieczysławie Rulikowskim. Brała też udział w pracach sekcji nad dziejami adaptacji utworów Adama Mickiewicza na scenach polskich. Jako historyk teatru P.-S. zaznaczyła się szczególnie wydaniem dwu monografii dziewiętnastowiecznych aktorek polskich: Romany Popiel (W. 1962) i Marii Deryng (W. 1974). Opublikowała ponadto kilka artykułów na temat mniej znanych epizodów życia i działalności Heleny Modrzejewskiej (Dwa amerykańskie artykuły Heleny Modrzejewskiej, „Pam. Teatr.” 1956 z. 1, Helena Modrzejewska – emancypantka, „Życie Liter.” 1961 nr 1, 2). Ogłosiła – poprzedzone obszernym wstępem – fragmenty pamiętnika Emila Derynga (Z pamiętników aktora wileńskiego, „Pam. Teatr.” 1957 z. 2). Inne drobniejsze prace oraz recenzje zamieszczała w czasopismach: „Teatr”, „Tygodnik Powszechny”, „Nowe Książki”, „Rocznik Warszawski”, „Pamiętnik Literacki”, „Kamena” i in. W r. 1954 P.-S. uzyskała stopień asystenta, w r. 1956 – starszego asystenta, a w r. 1962 została adiunktem dokumentacji naukowej IS PAN. W r. 1966 odeszła na emeryturę. P.-S. zmarła w Warszawie 2 VII 1976 i została pochowana na cmentarzu Powązkowskim. Miała córkę Ewę Suchodolską, anglistkę, bibliotekarkę i bibliografa.

 

Fot. w zbiorach Red. PSB; – Almanach Sceny Polskiej 1975/6 s. 217; – IS PAN: Materiały archiwalne.

Elżbieta Szczawińska

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.