INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jakub (Jakób) Basiński  

 
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Basiński Jakób (1768–1848), misjonarz. Ur. 1 V w Wielkopolsce W r. 1789 wstąpił do semin. i Zgromadzenia ks. misjonarzy przy kościele św. Krzyża w Warszawie. Zostawszy kapłanem, był profesorem tegoż seminarjum, później superjorem domu ks. misjonarzy w Mławie, wreszcie zamianował go ks. J. Jakubowski, wizytator prow. polskiej zgromadzenia, swym następcą w urzędzie. Po śmierci ks. Jakubowskiego († 1814) sprawował przez trzy lata urząd wizytatora. Wkrótce udał się do Lwowa, gdzie był od 1820–1848 wizytatorem prow. małopolskiej Zgromadzenia ss. miłosierdzia. Urzędowanie B. przypada na okres niezwykle ciężki a to spowodu utrudnionego formowania się tej nowej prowincji w ostatecznych granicach zaboru austrjackiego, wobec ciągłej ingerencji władz w wewnętrzne sprawy zgromadzenia, i dlatego, że prawie przez cały ten czas (do r. 1845) nie było ze względów politycznych żadnej łączności z centralą zgromadzenia w Paryżu. Na stanowisku jednak wizytatora wytrwał B. aż do swej śmierci 22 IV 1848 we Lwowie.

 

(Kamocki M. ks.), La Congrégation de la Mission en Pologne (Mémoires de la Congrégation de la Mission, I), Paris 1863; Księga pamiątkowa trzechsetlecia Zgrom. księży misjonarzy, Kr. 1925; Roczniki obydwóch zgromadzeń św. Wincentego à Paulo, Kr. 1934.

Ks. Franciszek Śmidoda

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Władysław Kossowski

1836 - brak danych
artylerzysta
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.