INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jakub  

 
 
1 poł. XV w. - 2 poł. XV w.
Biogram został opublikowany w latach 1962-1964 w X tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Jakub (2. poł. XV w.), opat klasztoru cystersów w Wąchocku w l. 1464–93. Posiadał wykształcenie lekarskie, z którego czynił użytek w klasztorze; udzielał też odpłatnie pomocy lekarskiej szlachcie. Przede wszystkim jednak był gospodarzem majątków klasztornych. Najwięcej uwagi poświęcił uregulowaniu sprawy granic posiadłości klasztornych i gwałtownych sporów granicznych z okoliczną szlachtą, biskupstwem krakowskim i klasztorem klarysek w Krakowie. Za zezwoleniem króla Kazimierza Jagiellończyka lokował miasto we wsi. klasztornej Wierzbica (1469), a dla Waśniowa uzyskał korzystny przywilej targowy (1467); prawdopodobnie on także rozparcelował między chłopów folwarki klasztorne w Olchawie i Dołuszycach. Dość znaczne dochody uzyskiwał za puszczanie w dzierżawę kuźnic klasztornych w Bzinie, Krzyszowej Woli i Żyrcinie; uzupełniał je zyskami z pędzenia smoły (również przez dzierżawców) oraz z produkcji sukienniczej «domowników» klasztoru. Miał J. liczne procesy ze szlachtą; m. in. o zajazd na kuźnicę Piotra z Pogorzał i Skarżyska (ok. 1489); J. spowodował ukaranie przez sąd biskupi wójta wąchockiego Stanisława Kotowskiego oraz rajców Jana i Mikołaja, za wywleczenie z kościoła z pogwałceniem prawa azylu i poćwiartowanie Marcina z Malic (1493).

 

Niwiński M., Opactwo cystersów w Wąchocku, Kr. 1930 s. 72, 138, 150–2, 156; tenże, Średniowieczni opaci klasztoru wąchockiego, Kr. 1931 s. 27– 33; – Długosz, Liber benef., III.

Józef Mitkowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.