INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jakub  

 
 
1 poł. XV w. - 2 poł. XV w.
Biogram został opublikowany w latach 1962-1964 w X tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Jakub (2. poł. XV w.), opat klasztoru cystersów w Wąchocku w l. 1464–93. Posiadał wykształcenie lekarskie, z którego czynił użytek w klasztorze; udzielał też odpłatnie pomocy lekarskiej szlachcie. Przede wszystkim jednak był gospodarzem majątków klasztornych. Najwięcej uwagi poświęcił uregulowaniu sprawy granic posiadłości klasztornych i gwałtownych sporów granicznych z okoliczną szlachtą, biskupstwem krakowskim i klasztorem klarysek w Krakowie. Za zezwoleniem króla Kazimierza Jagiellończyka lokował miasto we wsi. klasztornej Wierzbica (1469), a dla Waśniowa uzyskał korzystny przywilej targowy (1467); prawdopodobnie on także rozparcelował między chłopów folwarki klasztorne w Olchawie i Dołuszycach. Dość znaczne dochody uzyskiwał za puszczanie w dzierżawę kuźnic klasztornych w Bzinie, Krzyszowej Woli i Żyrcinie; uzupełniał je zyskami z pędzenia smoły (również przez dzierżawców) oraz z produkcji sukienniczej «domowników» klasztoru. Miał J. liczne procesy ze szlachtą; m. in. o zajazd na kuźnicę Piotra z Pogorzał i Skarżyska (ok. 1489); J. spowodował ukaranie przez sąd biskupi wójta wąchockiego Stanisława Kotowskiego oraz rajców Jana i Mikołaja, za wywleczenie z kościoła z pogwałceniem prawa azylu i poćwiartowanie Marcina z Malic (1493).

 

Niwiński M., Opactwo cystersów w Wąchocku, Kr. 1930 s. 72, 138, 150–2, 156; tenże, Średniowieczni opaci klasztoru wąchockiego, Kr. 1931 s. 27– 33; – Długosz, Liber benef., III.

Józef Mitkowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Erazm Ciołek h. Sulima

1474-02-28 - 1552-09-09
biskup płocki
 
 

Maciej Drzewicki h. Ciołek

1467-02-22 - 1535-08-22
prymas Polski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.