INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Fryczyński Jakub, oficer i plenipotent Karola Radziwiłła, odegrał pewną podrzędną rolę w Konfederacji Barskiej jako trzeźwy doradca nieokiełzanego księcia. Urodził się zapewne ok. r. 1720; przypuszczalnie jak tylu innych uczył się musztry w wojsku cudzoziemskim. Od r. 1748 zaczynają się w Archiwum Radziwiłłowskim jego listy najpierw do hetmana »Rybeńki«, potem od r. 1762 do wojewody wileńskiego pisane. Zrazu porucznik milicji nadwornej, od r. 1753 kapitan, potem pułkownik, generał major i marszałek dworu, doglądał w Nieświeżu oraz w Żółkwi (1753–5 i 1757 i n.) robót budowlanych, drukował komedie księżnej Urszuli, organizował wystawy i polowania, prowadził akademię rycerską.

W katastrofalnym dla ks. Panie Kochanku roku 1764 towarzyszył mu w ucieczce na Węgry, ale w r. 1765 wrócił z Preszowa do Żółkwi; pobyty jego we Wrocławiu (1766) i Warszawie (1767) niewątpliwie wiążą się z tryumfalnym powrotem Radziwiłła do kraju i do potęgi – na czele Konfederacji Radomskiej. Od wiosny 1768 r. bawił w Nieświeżu, musiał więc brać udział w przygotowaniach do Konfederacji Barskiej. W październiku on i sekretarz Bernatowicz wpłynęli na decyzję kapitulacyjną Radziwiłła, która pogrzebała widoki Konfederacji Barskiej na Litwie. Wnet jednak musiał znów towarzyszyć chlebodawcy już jako konfederat do Preszowa. Na Słowaczyźnie (głównie w Sebeszu) spędził 4 lata, wciąż troszcząc się o byt materialny Radziwiłłów, niekiedy maczając palce w intrygach wielkopańskich przeciw Generalności. W maju 1773 przyjechał do objętej austriackim zaborem Żółkwi i odtąd przeważnie siedział we Lwowie. W r. 1775 załatwiał w Warszawie z posłami trzech mocarstw sprawę przepisania majątku ks. Karola na młodszego brata Hieronima. Żonaty był z Marianną Hadziewiczówną. Administrował w Nieświeżu jeszcze w r. 1778, po powrocie księcia z wygnania.

 

Boniecki; Waliszewski K., Koresp. ks. Karola Radziwiłła, Kr. 1880; Konopczyński W., Konfed. Barska 2 t., W., 1936–8; Taurogiński, Z dziejów Nieświeża, W. 1937. Listy F-go do K. Radziwiłła w Arch. Ord. Nieśw.

Władysław Konopczyński

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Cyprian Godebski

1765 - 1809-04-19
poeta
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Kasper Hurtig

1. poł. XVIII w. - 2. poł. XVIII w.
kupiec warszawski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.