INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jakub Gorecki  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1959-1960 w VIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Gorecki Jakub (zm. 1679), dyplomata w służbie księcia Kurlandii, Jakuba Kettlera, przeor dominikański w Wilnie, biskup bakowski w Mołdawii. W r. 1650 jako bakałarz wybrany został przeorem dominikanów w Wilnie, pełnił tę funkcję nominalnie do r. 1655 i ponownie w l. 1665–7. W sierpniu 1651 r. wysłany został do Rzymu, aby pozyskać papieża Innocentego X dla koncepcji kolonialnych Jakuba Kettlera, tj. dla uzyskania pewnych posiadłości zamorskich, gdzie by G. mógł być legatem papieskim. W sierpniu 1654 r. znów był wysłany do Rzymu, aby uzyskać 4 miliony talarów na budowę floty kurlandzkiej; zdobyte posiadłości kolonialne miały być poddane opiece papieża, a książę oddałby Kościołowi katolickiemu biskupstwo piltyńskie, przeznaczone może dla samego G-ego. W r. 1657 podczas przejazdu poselstwa polskiego przez Miadzioł do Moskwy G. skarżył się na zamknięcie przez wojska rosyjskie kościoła w Głębokiem. Po zgonie biskupa bakowskiego, Rudzińskiego, G. został wysunięty w r. 1676 jako kandydat na tę godność w Mołdawii, wbrew żądaniom katolików mołdawskich, pragnących widzieć na tym stanowisku administrującego dotąd faktycznie diecezją misjonarza włoskiego Guido Piluzzio. Ostatecznie G. mianowany 31 I 1678 r., zobowiązał się do przebywania w diecezji (gdyż przysłani z Polski biskupi dotychczas zaniedbywali diecezję), ale zdaje się, że i tak ze zobowiązania się nie wywiązał i diecezją administrował nadal Piluzzio. G. zmarł w r. 1679.

 

Zieliński, Słow. pionierów pol., s. 133; – Mattiesen O., Die Kolonial und Überseepolitik der kurland. Herzogen in 17 und 18 Jahrhundert, Stuttgart 1940 s. 372–376; Retinger J. H., Książę Jakub Kurlandzki i jego polityka kolonialna, „Kur. Liter.-Nauk.” 1933 nr 3; Reychman J., Biskupstwo bakowskie w świetle literatury historycznej rumuńskiej, „Nasza Przeszłość” 1948 s. 321, 336; Waśniewski, Sześć tygodni na Wschodzie, (mylnie podaje datę objęcia przez G-ego biskupstwa bak. na 1660); Wołyniak, Wiadomość o dominikanach prow. litewskiej, Kr. 1917 s. 265; – Calinescu C., Alcuni missionarii cattol. italiani nelle Moldave, Diplomatarium Italicum, Roma 1929 I 29–31, 195; Filitti I. C., Din arhivele Vaticanului, Bucureşti 1914 I 112; Medeksza S., Księga pamiętnicza, Script. Rer. Pol., III 32; Vet. Mon. Pol., III 455–480; Urechia V. A., Codex Bandinus, Bucureşti 1894 s. 165.

Jan Reychman

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.