INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jakub Lubbe  

 
 
1430 - ok. 1500
Biogram został opublikowany w 1972 r. w XVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Lubbe Jakub (1430 – ok. 1500), kronikarz gdański. Syn zamożnego chłopa w Lichnowach w pow. malborskim, ur. w r. 1430; chodził do szkoły w rodzinnej wsi, a potem w Gdańsku. W szesnastym roku życia wstąpił na służbę do gdańskiego kupca, z czasem został jego wspólnikiem. Ożeniwszy się w r. 1465 z Barbarą, wdową po kramarzu, zaczął prowadzić własny interes. Był starszym cechu kramarzy w l. 1469/70, 1473/4, 1478/9, 1485/6, 1491/2. W r. 1468 odbył pielgrzymkę do Akwizgranu. W l. 1465–89 prowadził szczegółowe zapiski dotyczące własnych transakcji handlowych, wydarzeń rodzinnych i cechowych. Zachowane w XVI-wiecznej kronice Marcina Grunewega, stanowią cenne źródło do dziejów wewnętrznych Gdańska (wyd. przez T. Hirscha w: „J. Lubbes Familienchronik”, „Script. Rer. Pruss.”, IV).

 

Altpreuss. Biogr.; – Rühle S., L. J. ein Danziger Bürger des 15. Jahrhunderts, „Mitteil. d. Westpreuss. Gesch.-vereins” Jg 23: 1924; Strebitzki J., Lubbes Chronik, „Altpreuss. Monatsschr.” Jg 11: 1874; Walczak R., Pamiętniki M. Grunewega, Studia Źródłoznawcze, W. 1960 V 62–5.

Jolanta Dworzaczkowa

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 

Wincenty Kot h. Doliwa

około 1395 - 1448-08-14
prymas Polski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

  więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.