INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Czarnota (zwany też Czernietą lub Czarnycą)  

 
 
XVI/XVII w. - przypuszczalnie 1650
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Czarnota Jan († 1650?), zwany również Czernietą, lub Czarnycą, pułkownik i oboźny JKMci wojska zaporoskiego. Być może szlachcic z pochodzenia, uczestniczył w bitwach pod Cecorą i Chocimem. Był posiadaczem dóbr w Krzemieńcu i Horodle, które jednak w r. 1623 utracił. Musiał wybijać się czymś ponad szarą przeciętność kozacką, skoro w r. 1629, w wyniku wewnętrznych tarć pomiędzy Kozakami, został wybrany hetmanem przez pewien ich odłam, na krótki zresztą czas. Początkowo cichy zwolennik wszelkich nielegalnych ruchów kozackich, później z chwilą powstania Chmielnickiego stanął otwarcie po jego stronie, został pułkownikiem hadziackim i stał się zawziętym i zdecydowanym wrogiem Rzpltej. Dzięki swym przekonaniom zyskał sobie wielką sympatię znacznej części kozactwa, tak że nawet w pewnych momentach był nie tylko wcale groźnym konkurentem, ale także »głównym adwersarzem« samego Chmielnickiego.

»Srogi tyran«, bez specjalnych zdolności wojskowych, w walkach l. 1648–9, jakkolwiek w podeszłym był już wieku, dał dowody niebylejakiej odwagi i zawziętości. Bił się pod Piławcami, gdzie dwukrotnie pułk jego »pogromiony« został przez oddziały Łaszcza i Witowskiego. Pod Zamościem prowadził prace oblężnicze, co nie przeszkadzało mu jednak w bezpośrednim uczestniczeniu w szturmach. Ciężko ranny w jednym z nich, »od postrzału w lędźwie z ciężkiego bólu przeklinał swoją szaloną rezolucję«. Tamże przyszło pomiędzy nim a hetmanem do poważnego antagonizmu, bo jako »najbardziej szalona głowa na Chmielnickiego czynił inwektywę, iż po wziętych w niewolą hetmanach, po zniesieniu wojsk polskich, a okupieniu się Lwowa – począł folgować Polakom, z nimi mając skryte fakcje«. Domagał się Cz. stanowczych od Chmielnickiego decyzyj i był zwolennikiem całkowitego wykorzystania wyjątkowej sytuacji. Antagonizm ten z początkiem następnego roku (1649), w czasie trwania tzw. komisji perejasławskiej, próbował wyzyskać Kisiel dla sprawy rozwiązania kwestji kozackiej. Obietnicą bowiem hetmaństwa i »innych respektów królewskich« usiłował doprowadzić do zupełnego poróżnienia rywali, co w konsekwencji pociągnąć winno za sobą upadek Chmielnickiego. Cz. odrzucił wprawdzie propozycję, jednak przez zamilczenie o niej przed Chmielnickim uchronił Kisiela i komisarzy polskich od niewątpliwie przykrych następstw.

Tegoż roku pod Zborowem jako oboźny kierował oblężeniem, a na czas, kiedy znaczna część Kozaków i Tatarów z chanem i Chmielnickim na czele odeszła pod Zborów, celem powstrzymania odsieczy polskiej zleconą została Cz-cie komenda nad oblężeniem. Spotykamy go jeszcze w r. 1650 w regestrze Zborowskim, który sporządzony został z początkiem tego roku, później jednak ginie nam zupełnie z oczu. Ponieważ Cz. nie występuje zupełnie w kampanii beresteckiej, przypuszczać należy, że zmarł w r. 1650.

 

Żereła do Hist. Ukr. Rusi. VIII 341; Archiv. J. Z. R. VII, cz. 2, s. 397; Bodiański, Reestra…, s. VII i 1; Michałowski, Księga Pam., indeks; Hist. Pan. J. Kaz., P. 1859, 11–12, 21, 27–9, 45 i 110; Arch. Gł., Metr. kor. 170, k. 5.

Eugeniusz Latacz

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.