INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jan Fredro h. Bończa      Fragment szkicu do obraz Juliusza Kossaka "Jan Fredro przyprowadza własną chorągiew pod Smoleńsk".

Jan Fredro h. Bończa  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Fredro Jan († ok. 1649), sędzia przemyski, syn Andrzeja, wojskiego przemyskiego, miał w swej młodości wg Niesieckiego brać udział w kampaniach cecorskiej, chocimskiej i pruskiej. W ll. 1627, 1629 i 1632 posłował F. na sejmy, początkowo jeszcze jako podsędek, potem sędzia ziemi przemyskiej. W latach następnych, to jest latach trzydziestych i czterdziestych w. XVII, pracował F. jako poborca podatkowy i szafarz ziemi przemyskiej, zyskując sobie uznanie u współobywateli. W r. 1647 otrzymał na instancję szlachty rewizję na rzece Wiarze w nagrodę za to, że zbudował na tej rzece własnym sumptem most. W ll. 1648–9 stanął F. na życzenie współbraci na czele zaciągniętych przez województwo chorągwi i pożyczył ziemi przemyskiej na cele wojskowe 4000 złp. Umarł zdaje się niedługo po r. 1649.

Aczkolwiek F. przez szereg lat pełnił odpowiedzialne funkcje urzędnika skarbowego, nie był jednak człowiekiem spokojnym. Jeszcze w r. 1623 brał udział w zorganizowanym przez Pomiętowskiego napadzie na dwór w Boberce. Rok później napadł i poranił posła królewskiego na sejmik, Samuela Bolestraszyckiego. W r. 1635 zarzucił niesłusznie F. Winnickiemu nieszlachectwo, za co później musiał zapłacić znaczną grzywnę. Wreszcie w r. 1645 napadł na sejmiku wraz z innymi na kasztelana przemyskiego Boguskiego, przy czym tylko dzięki interwencji obecnej szlachty nie doszło do rozlania krwi.

 

Niesiecki; Boniecki, Vol. Leg. III; A. G. Z. XX i XXI; Łoziński W., Prawem i lewem.

Władysław Czapliński

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.