INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jakub Maksymilian Fredro h. Bończa  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Fredro Jakub Maksymilian († 1646), referendarz koronny, był synem Andrzeja, wojskiego przemyskiego, i Elżbiety Wilżyńskiej. Studia swe odbył na Uniwersytecie Krakowskim. Zaraz ze szkół – jak twierdzi Niesiecki – udał się na dwór Zygmunta III; już w r. 1624 spełniał funkcje sekretarza królewskiego. W czasie wojny pruskiej w r. 1628 wysłany przez króla do grożącego konfederacją wojska, przyczynił się niemało swą obrotnością do tego, że żołnierze nie zawiązali konfederacji. W r. 1629 został F. stolnikiem lwowskim, który to urząd piastował do r. 1633. W sierpniu r. 1632 był F. marszałkiem pokonwokacyjnego sejmiku wiszeńskiego, po czym udał się na elekcję, gdzie należał do komisji mającej ułożyć warunki bezpieczeństwa w czasie elekcji. Podpis jego figuruje na dyplomie elekcyjnym Władysława IV. W czasie panowania tego króla posłował F. na 6 sejmów, mianowicie w ll. 1633, 1635 (dwa razy), 1637 (dwa razy), 1638, równocześnie był siedmiokrotnie marszałkiem sejmików ruskich. W tym samym czasie został F. dwukrotnie deputatem do skarbowego trybunału radomskiego (w r. 1635 i 1637), w r. 1638 był delegowany do komisji dla spraw morskich. W kwietniu r. 1633 został F. podkomorzym przemyskim, a w r. 1638 regentem kancelarii koronnej. Na tym stanowisku pozyskał sobie uznanie króla i senatu, i w marcu r. 1645 został mianowany referendarzem koronnym. Zmarł 28 VIII 1646. Jako dobrodzieja karmelitów bosych w Przemyślu pochowano go w kościele tego zakonu. Wykształcony, roztropny i o pogodnym usposobieniu, cieszył się F. sympatią swego otoczenia.

 

Niesiecki; Boniecki; Maleczyński, Urzędnicy grodzcy i ziemscy lwowscy w latach 1352–1783; A. G. Z. XX; Vol. Leg. III; Przyłęcki, Pamiętniki o Koniecpolskich; Radziwiłł St. A., Pamiętniki; Arch. Główne, Libri legat. 30.

Władysław Czapliński

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.