INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Hrydzicz  

 
 
2 poł. XVI - 1624
Biogram został opublikowany w latach 1962-1964 w X tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Hrydzicz (Rydziński, Hrydzicki, Rydzic) Jan (zm. 1624), sekretarz królewski w l. 1611–9, dyplomata, jeden z komisarzy do spraw Smoleńska w r. 1613. Pochodził z Mińszczyzny, gdzie w pow. rzeczyckim był właścicielem dóbr Horoszkowa. W r. 1613 posłował wraz z gońcem cesarza Macieja do Moskwy, wioząc odpowiedź na misję Denisa Oładina. Nie wpuszczony w granice W. Księstwa Moskiewskiego wrócił z Mohylewa 16 VI t. r. do Warszawy. W r. 1617 był dwukrotnie wysyłany do Moskwy celem nakłonienia bojarów moskiewskich do złożenia przysięgi Władysławowi IV. Z pierwszym poselstwem dotarł do Wiaźmy, z drugim do Możajska, w obu wypadkach nie został wpuszczony do Moskwy. Po raz trzeci został wysłany z poselstwem do Moskwy 28 XII 1617 r. z poleceniem doprowadzenia do zawieszenia broni i nakłonienia bojarów do pertraktacji. Tym razem dotarł do Moskwy, skąd powrócił w początkach 1618 r. W r. 1619 wziął udział w rokowaniach poprzedzających zawarcie pokoju w Dywilinie. Zmarł H. w r. 1624.

 

Boniecki; Uruski; – Niemcewicz J. U., Dzieje panowania Zygmunta III króla polskiego, wielkiego księcia litewskiego…, Wyd. K. Turowski, Kr. 1860 III, Biblioteka Polska; Tyszkowski K., Wojna o Smoleńsk w 1613–4 r., Lw. 1932, Arch. Tow. Nauk. we Lwowie, wydz. II; – Autentyczne świadectwa o wzajemnych stosunkach pomiędzy Rossyją a Polską, a szczególniej zaś za czasów Samozwańców w Rossyi. Paweł Muchanow, Moskwa 1834; Vol. leg., III.

Agnieszka Winiarska

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Władysław IV Waza

1595-06-09 - 1648-05-20
król Polski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Cecylia Renata

1611-07-16 - 1644-03-24
królowa Polski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.