INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jan II Rohde (Rode)     

Jan II Rohde (Rode)  

 
 
1657-02-03 - 1720-11-18
Biogram został opublikowany w latach 1988-1989 r. w XXXI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Rohde (Rode) Jan II (1657–1720), złotnik gdański. Ur. 3 II w Gdańsku, był synem Piotra II (zob.), bratem Piotra III (zob.).

W wieku 14 lat R. rozpoczął naukę w warsztacie ojca, zapisany na ucznia w 1671 r. Sztukę mistrzowską wykonał w r. 1684 u Christiana Hasego. T. r. otrzymał obywatelstwo m. Gdańska.

Z publikowanych inwentarzy i katalogów należy wymienić następujące prace R-ego: duży kubek z rzymskimi popiersiami, przechowywany w zbiorach Orużejnoj Pałaty w Moskwie, dwie łyżki z postaciami apostołów (stanowiące w r. 1885 wł. P. A. Koczubeja z Petersburga), dzban cylindryczny zdobiony figuralnie, eksponowany w r. 1889 na wystawie w Wiedniu (wł. v. Kally), owalna plakietka z rytą postacią i datą 1696, (ze zbiorów Giełdzińskiego w Gdańsku), okazały krzyż relikwiarzowy datowany 1702, z kościoła paraf. w Lubieszewie (woj. elbląskie) oraz bogato repusowane kielichy, zdobione postaciami i główkami aniołków i owocami winnego grona, z kościołów w Brusach, Kampinosie i Makowie Mazowieckim oraz św. Józefa w Gdańsku (atrybucja niepewna). R-mu przypisano również parę lichtarzy z datą 1690, fundacji Jakuba Domcke, z kościoła w Sawinie (woj. lubelskie), niemal analogicznych do znajdujących się w Piasecznie a wykonanych przez ojca artysty.

Dzieła R-go świadczą, iż był twórcą wielce utalentowanym. Prace swe sygnował literami «I.R» w ozdobnym obramowaniu. Zmarł 18 XI 1720.

Nie wiadomo z kim R. był żonaty. E. Czihak podaje, iż miał syna Christiana, który żył w l. 1700–1750.

 

Thieme-Becker, Lexikon d. Künstler; Katalog zabytków sztuki w Pol., VIII z. 5, X z. 7, z. 24 XI z. 5, z. 7; – Czihak E. v., Die Edelschmiedekunst früherer Zeiten in Preussen, Leipzig 1908 II; Drost W., Kunstdenkmäler der Stadt Danzig, Bd 3, Stuttgart 1959; Opis Moskovskoj Oružejnoj Palaty, Moskva 1885 II nr 1584; Rembowska I., Gdański cech złotników od XIV do końca XVIII w., Gd. 1971; Rosenberg M., Der Goldschmiede Merkzeichen, Frankfurt am Mein 1926 II 11; Sammlung Gieldzinski, Berlin 1912: Schmid B., Die Bau- und Kunstdenkmäler des Kreisses Marienburg, Danzig 1919 s. 110.

Barbara Rol

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Piotr II Rohde (Rode)

1 poł. XVII - po 1689 złotnik
 

Piotr III Rohde (Rode)

1659-01-24 - 1717-01-18 złotnik
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

  więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 
 

Franciszek Szembek

2 poł. XVII w. - IX/X 1712
stolnik nadworny koronny
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.