INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Piotr III Rohde (Rode)     

Piotr III Rohde (Rode)  

 
 
1659-01-24 - 1717-01-18
Biogram został opublikowany w latach 1988-1989 r. w XXXI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Rohde (Rode) Piotr III (1659–1717), złotnik gdański. Ur. 24 I w Gdańsku, był młodszym synem Piotra II (zob.), bratem Jana II (zob.).

W r. 1675 zapisany na naukę w warsztacie ojca, R. wykonał sztukę mistrzowską w r. 1688, podobnie jak brat, u Christiana Hasego. W r. n. otrzymał obywatelstwo m. Gdańska. W r. 1705 został wybrany starszym cechu, pełniąc uprzednio (1704) funkcję zastępcy.

R. był artystą, który talentem i technicznymi umiejętnościami dorównywał ojcu i bratu. W dziełach swych stosował, zgodnie z duchem epoki, zarówno wielofiguralne sceny i wizerunki portretowe jak i motywy roślinne, owocowe a także duże kwiaty. Kilka dzieł R-go (dzbany, misa, herbatnica i kubki) znajdowało się w posiadaniu prywatnym i w Muzeum Rzemiosła w Berlinie (opisane u Czihaka i Rosenberga). Do zbiorów Muzeum w Kórniku trafiły dwa pucharki R-go, zdobione akantem i owocami. W skarbcach kościołów: śś. Mikołaja i Marcina w Bydgoszczy oraz parafii w Lidzbarku i Długoborze wymieniane są kielichy, z których szczególnie pięknie i bogato zdobiony, ze scenami z życia Chrystusa, jest kielich z Długoboru. Dwa niepublikowane dotąd dzieła to: krzyż ołtarzowy ufundowany w r. 1694 przez Ludwika Brucheltziego, dla kościoła w Pucku oraz dzban z rytą dekoracją roślinną i datą 1707, w Muzeum Diecezjalnym w Gdańsku–Oliwie. R. sygnował swe prace literami «PR» w otoku dwulistnym oraz (wg E. Czihaka) «PIR» w trójliściu. Zmarł 18 I 1717.

Nie wiadomo z kim był żonaty. W r. 1697 zapisał syna Abrahama na ucznia w swym warsztacie, który w późniejszych aktach cechu nie występuje.

 

Thieme-Becker, Lexikon d. Künstler; Katalog zabytków sztuki w Pol., XI z. 3, Seria nowa II z. 1; – Czihak E. von., Die Edelschmiedekunst früherer Zeiten in Preussen, Leipzig 1908 II; Dehio/Gall, Deutschordensland Preussen, München-Berlin 1952 s. 192; Rembowska I., Gdański cech złotników od XIV do końca XVIII w., Gd. 1971; Rosenberg M., Der Goldschmiede Merkzeichen, Frankfurt am Mein 1926 II 12; Sammling Gieldzinski, Berlin 1912.

Barbara Rol

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Jan II Rohde (Rode)

1657-02-03 - 1720-11-18 złotnik
 

Piotr II Rohde (Rode)

1 poł. XVII - po 1689 złotnik
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

August III (Wettyn)

1696-10-17 - 1763-10-05
król Polski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.