INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Baerkman (Bärkman)  

 
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Baerkman v. Bärkman Jan Karol (1783–1856), dr med. i prof. Uniw. Wileńskiego, ur. się w Wilnie i tu został ochrzczony 2 XI 1783. Był synem Anny Hincówny i Józefa, zegarmistrza wileńskiego, którego roboty zegar wieżowy znajduje się w kościele Św. Piotra i Pawła w Wilnie, inne zaś są rozrzucone po kraju. B. odbył studja lekarskie w Uniw. Wileńskim, gdzie kolegował z Joachimem Lelewelem. Doktoryzował się w r. 1814 w Berlinie na podstawie rozprawy Descriptionem febris castrensis sistens etc. Po powrocie do Wilna, trudniąc się praktyką prywatną, ogłosił drukiem rozprawę O wakcynie (Wil. 1815) i wiele innych w tomie I »Pamiętnika Lekarskiego« i »Dziejach dobroczynności kraj. i zagran.« (1821). W r. 1825, za kuratorstwa Nowosilcowa, powołany został na prof. medycyny sądowej, policji lekarskiej i higjeny w Uniwersytecie Wileńskim, po którego skasowaniu przeszedł do nowoutworzonej Akad. medyko-chirurgicznej i wykładał w niej aż do jej zamknięcia, tj. do r. 1842. Wkońcu przeniósł się do Petersburga i tam zmarł w r. 1856.

Z kilku braci B-ana Józef Michał (1781–1856), ożeniony z córką znanego stolarza wil. Kiesslinga Ludwiką, głośną swemi wizjami i jasnowidztwem, był również zegarmistrzem wileńskim. Młodszy brat jego Kazimierz (1791–1858) był urzędnikiem zdrowia V-go korpusu ks. Józefa Poniatowskiego, później lekarzem powiatowym w Szawlach, Oszmianie i Wołożynie. Żonaty był z Różą z Rosińskich, z którą miał syna Józefa, art.-malarza i weterana 1863 roku.

 

Dokumenty rodzinne Baerkmanów.

Michał Brensztejn

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Aleksander Piotr Czekanowski

1833-02-12 - 1876-10-30
geolog
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Marceli Bacciarelli

1731-02-16 - 1818-01-05
malarz
 

Władysław Czarkowski

1831-09-30 - 1863-07-29
lekarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.