INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
  Jan Kro      Wzmianka o Janie Kro w dokumencie: AGAD_Jan_Kro,_rektor,_magister_sztuk_i_doktor_medycyny_oraz_mistrzowie_i_doktorzy_Uniwersytetu_Krakowskiego_funduja_nowa_kolegiature, Kraków 9 stycznia 1420, Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie, Zbiór Dokumentów Perg
Biogram został opublikowany w 1970 r. w XV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 
Jan Kro (zm. 1454), rektor Uniw. Krak. Pochodził z Chociebuża (Cottbus). Studia odbył w Uniw. Praskim, tytuł bakałarza sztuk wyzwolonych otrzymał w r. 1404, a magistra w r. 1408. W t. r. J. został wybrany dla określania lektury dla studentów nacji saskiej («dispensator»). Dn. 13 IV 1413 r. zapisał się na Uniw. Wiedeński, w którym odbył studia medyczne, rozpoczęte zapewne już w Pradze. Tytuł licencjata, a następnie doktora medycyny otrzymał w Wiedniu w r. 1416. W semestrze zimowym 1419/20 r. pełnił już obowiązki rektora Uniw. Krak. jako pierwszy lekarz na tym stanowisku. Za swego rektoratu wystawił 9 I 1420 r. dokument erekcyjny nowej katedry (kolegiatury) na Wydziale Artium fundacji Katarzyny Mężykowej. Po opuszczeniu Krakowa został kanonikiem kapitulnym u św. Jana we Wrocławiu, wg Baucha, ok. 1435 r. Na tym stanowisku wymieniają J-a źródła z l. 1444 i 1446. W r. 1438 był też kanonikiem w Głogowie na Śląsku i posiadał tam własny dom, w którym rozstrzygano sprawy sporne kapituły głogowskiej. J. zmarł 9 II 1454 r.
 
 
Barycz H., Studia polskie w Wiedniu, „Spraw. PAU” T. 51: 1951 s. 25; tenże, Wiedeń a Polska w epoce renesansu i reformacji, „Przegl. Zach.” R. 9: 1953 t. 3 s. 717, 718; Bednarski S., Materiały do dziejów medycyny polskiej w XIV i XV w., „Prace Kom. Hist. Med. i Nauk Przyr. Matem.” T. 1: 1939; Morawski, Historia UJ, I; Pilat R., Historia literatury pol., W. 1926 I cz. II; „Rocz. Wydz. Lek.” T. 1: 1839, T. 2: 1840; Rostafiński J., Medycyna w UJ w XV w., Kr. 1900 s. 37, 84; „Zeitschr. f. Gesch. Schles.” Bd. 41: 1939 s. 106 nr 11; – Cod. Sil., XXVI, XXVIII; Lehns- u. Besitzurkunden Schlesiens, II 255, 257, 269; Liber Decanorum Fac. Philos. Univ. Prag., I; Die Matrikel der Univ. Wien, Wien 1954–1956 I; – AGAD: dokumenty perg. nr 3050.
 
 
                                                                                                                                                                                                                                  Marian Zwiercan
  
 
Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    
 
 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.