INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
Biogram został opublikowany w latach 1939-1946 w V tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Drost Jan Ksawery, pułkownik huzarów najpierw w prywatnej milicji Karola Radziwiłła, potem w służbie Generalności konfederacji barskiej. Od młodego wieku na służbie wojennej, przeszedł szkołę fryderycjańską i zapewne po pokoju hubertsburskim (1763) zaciągnął się u księcia Panie Kochanku i służył mu blisko 10 lat. Bił się z Rosjanami pod Słonimem (w lipcu 1764), a kiedy chlebodawca uszedł na Wołoszczyznę, D. odprowadziwszy banitę do Jass, Pragi i Drezna, osiadł w Złoczowie i mieszkał tam do lata 1769 r., kiedy to Radziwiłł oddał swą milicję pod rozkazy konfederata Bierzyńskiego. D., choć z pochodzenia cudzoziemiec (może Duńczyk), dobrze przyswoił sobie polszczyznę i przywiązał się do sprawy konfederackiej, którą popierał Radziwiłł, ale przy charakterze zadzierżystym, nabrawszy szorstkości w służbie pruskiej, częste z polską starszyzną miewał zatargi. Zapewne brał udział w bitwie pod Białymstokiem w lipcu 1769. Potem przydzielony wraz z Antonim Szycem do dywizji J. Miączyńskiego marszałka bełskiego dzielił z nim walki o Sandomierz, Kraków (styczeń 1771), pod Konieczną (sierp. 1770), po czym Bierzyński zalecał go księciu do dowództwa nad całą milicją. Na pewno bił się nieszczęśliwie pod Gorlicami (w lipcu), i pod Zakliczynem przy boku marszałka Przyłuskiego w listopadzie t. r. (z ks. Szachowskim). Wśród okropnych niepowodzeń partyzantki konfederackiej chwalono wypad D-a na Gródek Jagielloński w maju 1770 r., z którego przyprowadził regiment Wieniawskiego 144 ludzi. Czasowo w r. 1770 towarzyszył i D. i Szyc Pułaskiemu. W r. 1771 przeważnie widzimy go w Lanckoronie i okolicy. Licha płaca i głód odbierały chęć do beznadziejnej służby i w kwietniu r. 1772 Szyc ujrzał się zmuszonym nawet zaaresztować D-a podejrzanego o spiski z wrogiem na dogorywającą w Cieszynie Generalność. Dowodów na to nie było i nie ma, toteż wnet aresztanta wypuszczono. Po upadku ruchu D. przeszedł do wojska austriackiego i żyjąc w skromnej randze majora upominał się u Radziwiłła o zaległą gażę.

 

Konopczyński W., Kazimierz Pułaski, Kr. 1931, Konfederacja barska I–II, W. 1936–8. Z pamiętnika konfederatki T. Sapieżyny; Listy D-ta do K. Radziwiłła w Arch. Nieświeskim, ostatni z r. 1788.

Władysław Konopczyński

 

 
 

Powiązane artykuły

 

Powstanie Kościuszkowskie

Insurekcja kościuszkowska rozpoczęta 24 marca 1794 roku, zakończona 16 listopada 1794 roku, to powstanie narodowe początkowo przeciwko Rosji, później także skierowane przeciwko Prusom. Jedno z najbardziej......

Bitwa Pod Racławicami, 4 kwietnia 1794 r.

24 marca 1794 roku na rynku krakowskim ogłoszony został „Akt powstania obywatelów mieszkańców województwa krakowskiego”, dający początek powstaniu kościuszkowskiemu, jednemu z przełomowych......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.