INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Ludwik Bromirski h. Pobóg  

 
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bromirski Jan Ludwik (1794–1849), polityk ekonomiczny i społeczny. Ur. 7 XII, pracował początkowo jako nadleśny rządu gubernjalnego płockiego, później jako urzędnik do szczególnych poruczeń w Wydziale dóbr i lasów Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu. Zmarł 31 V 1849. Napisał Spostrzeżenia i uwagi nad bogactwem i charakterem narodowem w Królestwie Polskiem (Płock 1817). W pracy tej zajął się poprawą stosunków gospodarczych w kraju, przedewszystkiem zagadnieniem oddłużenia ziemi i stworzenia instytucji kredytu rolnego, zaprowadzenia przemysłu, uwłaszczeniem włościan. Był zwolennikiem mniejszej własności rolnej, a zarazem jednym z pierwszych autorów, którzy podali konkretne projekty organizacji kredytu długoterminowego ziemskiego. W r. 1842 B. złożył dyrekcji Ubezpieczeń Projekt zawiązania Towarzystwa oszczędności dla służących miejskich. Projektowane towarzystwo było właściwie ubezpieczeniem społecznem swoiście pojętem. B. w formie towarzystwa oszczędności chciał przymusowej organizacji dla służących miejskich, ściągania od nich składek w wysokości 5% zarobków i tworzenia funduszów, które miały ich zabezpieczać w wypadkach starości i kalectwa oraz chronić społeczeństwo od ciężaru niezdolnych do pracy służących. Fundusze gromadzone chciał użyć na zakładanie lombardów, podniesienie handlu i przemysłu, podźwignięcie i przyozdobienie miast. Kasy oszczędności dla służących miały być przygotowaniem do urządzenia ogólnych kas tego rodzaju. Projekt B-go, rozważany w różnych instancjach rządowych, pomimo że zawierał »dużo trafnych myśli celowi odpowiednich«, nie został zużytkowany. Niechęć do niego wywoływało zastosowanie przymusu. Komisja Rządowa Spraw Wewnętrznych podziękowała tylko autorowi.

 

Grotowski Z., Statyści polscy początków XIX stulecia, Kr. 1923, 110, 123–5; Krzeczkowski K., Rozwój ubezpieczeń publicznych w Polsce, W. 1935, cz. I, t. II, s. 471–2 oraz cz. 2, t. II, s. 404–11 (oryginał projektu); Akta Komisji Spraw Wewn., vol. 205bb (Archiwum Akt Dawnych) i Akta Komisji Emerytalnej Kr. Polskiego; Archiwum Skarbowe.

Konstanty Krzeczkowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Leopold Kronenberg

1812-03-24 - 1878-04-05
bankier
 

Jerzy Samuel Bandtkie

1768-11-24 - 1835-06-11
historyk
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan Kanty Steczkowski

1800-10-20 - 1881-10-16
matematyk
 

Marcin Peterseim

1827-07-29 - 1904-03-13
przemysłowiec
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.