INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 William Allan      Frag. autoportretu Williama Allana z 1848 r.

William Allan  

 
 
1782 - 1850-02-23
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Allan William, sir (1782–1850), szkocki malarz historyczny i portrecista, ur. w Edynburgu 1782 r., zmarł tamże 23 II 1850. Ok. r. 1805 bawił w Polsce, u hr. Szcz. Potockiego w Tulczynie na Ukrainie, gdzie namalował wiele scen rodzajowych z życia tamtejszego ludu (m. i. Żydowskie Wesele, wystawione następnie w Londynie). Pozatem opracował cykl sześciu widoków Tulczyna (rysunki) oraz wiele motywów pejzażowych z Zofijówki. W r. 1814 wrócił do Anglji, gdzie na podstawie studjów, przywiezionych z Ukrainy, niejednokrotnie dalej malował sceny rodzajowe i historyczne, dotyczące Polski i Rosji. W 1835 został członkiem szkockiej królewskiej Akademji, a potem jej prezesem. W wydaniu »Zofjówki« St. Trembeckiego, z tłumaczeniem hr. de Lagarde (Wiedeń 1815), jest 6 rycin z rysunków A., sztychowanych przez W. F. Schlotterbecka, sygn. Allen (!) del[ineavit].

 

Rastawiecki, Słownik Mal. Pol., III, 110; Thieme-Becker.             

Mieczysław Treter

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.