INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Lusiński  

 
 
brak danych - 1563
Biogram został opublikowany w 1973 r. w XVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Lusiński (Lusenius, Luziński, Łużyński) Jan (zm. 1563), minister kalwiński w Małopolsce, superintendent reformacyjnego Kościoła w Mołdawii. Pochodził z rodziny szlacheckiej, brak jednak bliższych danych o jego pochodzeniu i o studiach, Dn. 27 IV 1556 na synodzie reformacyjnego Kościoła małopolskiego w Pińczowie zadeklarował chęć zostania ministrem. Przyjęto go życzliwie i na okres próbny skierowano do Secemina, powierzając obowiązki katechety u boku rezydującego tam superintendenta Kościoła – Feliksa Crucigera. We wrześniu t. r. jeździł L. do księcia Albrechta do Królewca z listami w sprawie Franciszka Lismanina. W czerwcu 1557 zjazd synodalny w Wodzisławiu (Włodzisławiu) wyznaczył go na ministra w Iwanowicach u Agnieszki Dłuskiej, a decyzję tę zatwierdził synod generalny pińczowski w sierpniu t. r. W związku z niepokojącymi wieściami, jakie doszły Dłuską o sprawowaniu się w Bazylei jej synów Mikołaja i Wojciecha, przebywających tam na studiach, synod wodzisławski 6 IX 1558 wydelegował L-ego do Szwajcarii. Miał on zbadać na miejscu sprawę młodych Dłuskich i zawieźć listy od Jana Łaskiego i seniorów Kościoła małopolskiego do teologów szwajcarskich. L. wyjechał prawdopodobnie w drugiej połowie września, w październiku był w Zurychu, gdzie odwiedził Jana Wolfa, kierującego studiami Dłuskich, przekazał listy Henrykowi Bullingerowi, udał się do Genewy, gdzie zetknął się z Janem Kalwinem i innymi osobistościami tego miasta wywołując jak najlepsze wrażenie «jako mąż najzacniejszy i cechujący się polorem umysłowym», a stąd do Bazylei. Do Polski wrócił w końcu stycznia 1559 przywożąc ze sobą młodszego z Dłuskich – Wojciecha. Z Iwanowic L. podążył zaraz do Piotrkowa na sejm, aby przekazać wyproszone przez Łaskiego i seniorów u Kalwina i Bullingera listy do senatorów i szlachty z wezwaniem do poparcia reformacji. Dn. 2 II L. pisał z Piotrkowa do teologów zuryskich, donosząc o przebiegu sejmu.
Od czasu pobytu w Szwajcarii L. stał się jednym z informatorów tamtejszych teologów o problemach polskiej reformacji. Będąc nadal ministrem w Iwanowicach czuwał za pośrednictwem Wolfa nad studiami pozostałego w Szwajcarii Mikołaja Dłuskiego, wykonywał różne czynności zlecane mu przez synody, pełnił także obowiązki pisarza przy seniorach Kościoła małopolskiego. Dawało mu to wgląd w korespondencję, ułatwiało orientację w sytuacji Kościoła. Jego listy do Bullingera i Kalwina zawierały szczegółowe relacje o najważniejszych kwestiach nurtujących małopolskie zbory. W r. 1562 został L. powołany przez Jakuba Heraklidesa Bazylikosa na stanowisko superintendenta organizowanego w Mołdawii Kościoła protestanckiego. Jan Wolf przekazał L-emu z tej okazji szczegółowe określenie obowiązków biskupa ewangelickiego. Reformatorzy szwajcarscy, szczególnie Wolf, wiązali duże nadzieje z działalnością L-ego w Mołdawii, pragnąc poprzez niego objąć ten teren zasięgiem swoich wpływów i kontroli. Wolf za pośrednictwem Krzysztofa Trecego w Krakowie przesyłał L-emu wskazówki dotyczące organizacji kościoła reformowanego, dostarczył planu urządzenia szkoły wyższej humanistycznej oraz wydany katechizm heidelberski. Jednakże działalność L-ego trwała zaledwie do listopada 1563, kiedy to został on najprawdopodobniej zamordowany podczas powstania, jakie wybuchło przeciw władzy Heraklidesa.

Barycz H., Z dziejów polskich wędrówek naukowych za granicę, Wr.–W.–Kr. 1969; Wotschke T., Francesco Lismanino, „Zeitschr. d. Hist. Gesellschaft f. d. Provinz Posen” Jg 18: 1903 s. 245–6; tenże, Zur Geschichte des Antitrinitarismus, „Arch. f. Reformationsgesch.” Jg 23: 1926 s. 89–91; – Akta synodów różnowierczych w Polsce, I; Der Briefwechsel der Schweizer mit den Polen, Hrsg. v. T. Wotschke, Leipzig 1908; Calvini Opera, XVII 2980, 2981, 2983, XVIII 3168, 3208; Lasciana; – Uzupełnienia Henryka Barycza na podstawie korespondencji L-ego z Wolfem, zachowanej w Zentralbibliothek w Zurychu.
Halina Kowalska

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.