INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jan Nosal     

Jan Nosal  

 
 
Biogram został opublikowany w 1978 r. w XXIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Nosal Jan, pseud. Boruta, Jan, Stary (1883–1944), górnik, działacz socjalistyczny, poseł na Sejm RP. Ur. 10 II w Woli Batorskiej koło Niepołomic, w rodzinie chłopskiej, był synem Wojciecha i Marianny z domu Pustuła. Po ukończeniu tamże szkoły ludowej odbył w l. 1904–7 służbę wojskową w 13 p. piechoty Szkoły Podoficerskiej w Wadowicach. Potem wyjechał do Zagłębia Ostrawskiego, gdzie rozpoczął pracę jako górnik w kopalni węgla w Przywozie (obecnie dzielnica Ostrawy). Tutaj związał się z Polską Partią Socjaldemokratyczną (PPSD) Galicji i Śląska Cieszyńskiego oraz klasową organizacją zawodową «Unia Górników». Z chwilą wybuchu pierwszej wojny światowej powołany do wojska, walczył na froncie wschodnim, gdzie został ranny. W r. 1914 otrzymał stopień sierżanta. Po zakończeniu wojny wrócił na pogranicze morawsko-śląskie. W okresie konfliktu polsko-czeskiego o Śląsk Cieszyński w l. 1918–20 występował w obronie przynależności Śląska do Polski. Po decyzji delimitacyjnej Rady Ambasadorów z 28 VII 1920 zmuszony był opuścić Morawską Ostrawę w obawie przed aresztowaniem przez władze czeskie. Wrócił wówczas do Galicji. Pracował w kopalni węgla Brzeszcze początkowo jako górnik, a następnie, jako członek Oddziału Centralnego Związku Górników w Brzeszczach, był delegatem górników w tejże kopalni. Został też przewodniczącym Związku Uchodźców Śląska Cieszyńskiego. Niezmiennie związany z ruchem socjalistycznym, od czasu zjednoczenia w r. 1919 członek Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS), był czynnym agitatorem tej partii w zasięgu kilku sąsiednich powiatów. Przez kilka lat, na pewno w r. 1928, był przewodniczącym Komitetu Miejscowego PPS w Brzeszczach, współpracował z organami prasowymi tej partii, wychodzącymi w Krakowie: „Naprzód” i „Prawo Ludu”. Od r. 1921 pełnił obowiązki przewodniczącego zarządu Powiatowej Kasy Chorych w Oświęcimiu aż do r. 1932, tj. do likwidacji tego powiatu, był też prezesem Kasy Chorych w Brzeszczach. Od r. 1921 należał do zarządu Rady Spółdzielni Spożywców w Brzeszczach; był przewodniczącym Komisji Rewizyjnej tej Rady do czasu jej rozwiązania ok. r. 1935.

W r. 1922 kandydował N. do Sejmu RP z listy PPS (nr 2) w okręgu wyborczym 42 (obejmującym Kraków-powiat, Chrzanów, Oświęcim, Olkusz i Miechów), lecz nie został wybrany. Kandydatura jego przeszła natomiast w wyborach do Sejmu RP w marcu 1928 z tej samej listy i okręgu wyborczego. W Sejmie należał do klubu Związku Parlamentarnego Polskich Socjalistów. Od pierwszej chwili po wyborze na posła N. rozwinął ożywioną działalność propagandową, przemawiając w l. 1928–30 (tj. w okresie trwania kadencji Sejmu) co najmniej na kilkudziesięciu zebraniach PPS i zgromadzeniach ludowych w wielu miejscowościach nie tylko w powiatach jego okręgu wyborczego, ale również w pow. bialskim, wadowickim, bocheńskim i ropczyckim. Działalność tę kontynuował nie będąc już posłem. Opowiadając się za platformą polityczną Centralnego Komitetu Wykonawczego PPS na wielu zgromadzeniach występował ostro przeciwko J. Piłsudskiemu i reprezentowanej przez niego formie rządów, co wzbudzało zastrzeżenia policji. W r. 1930 N. kandydował do Sejmu z listy nr 7 Związku Obrony Prawa i Wolności Ludu z ramienia PPS w okręgu 42; listę tę Okręgowa Komisja Wyborcza unieważniła. Współpracował ze Stronnictwem Ludowym (SL) w Brzeszczach. W lutym 1934 wybrany został członkiem Okręgowego Komitetu Robotniczego (OKR) PPS w Białej, jako reprezentant Brzeszcz. Na XXII Kongresie PPS (w maju 1931) wybrano go na zastępcę członka Rady Naczelnej (RN) PPS, a na kolejnych dwu kongresach, XXIII (w lutym 1934) i XXIV (w lutym 1937) na członka RN PPS. Na początku maja 1939 z ramienia PPS wybrany został na stanowisko burmistrza m. Jaworzna; po wybuchu drugiej wojny światowej i objęciu magistratury przez władze niemieckie został usunięty z tego stanowiska na początku czerwca 1940.

W latach okupacji niemieckiej N. kontynuował działalność w Polskiej Partii Socjalistycznej – Wolność, Równość, Niepodległość (PPS-WRN) pod pseud. Boruta, Jan i Stary. Wiosną 1940 z jego inicjatywy zorganizowana została pierwsza polityczna trójka PPS-WRN w Brzeszczach; grupa brzeszczańska (Brzeszcze, Jawiszowice, Przecieszyn, Skidzin i okolica) stanowiła najsilniejszy ośrodek nielegalnej PPS-WRN na Ziemi Oświęcimskiej. Na przełomie lat 1940/1 przeistoczyła się ona w grupę przyobozową. W domu N-a odbywały się konspiracyjne narady członków tej partii. N. przy współudziale Piotra Hałonia z Brzeszcz i Adama Rysiewicza (pseud. Skiba, Teodor), delegata Okręgowego Komitetu Robotniczego PPS-WRN z Krakowa, zmontował siatkę ludzi z ośrodka brzeszczańskiego, którzy zaangażowali się w akcji niesienia pomocy więźniom obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. W przyobozowym ruchu oporu działał wraz z żoną Gabrielą, współpracując z grupą przyobozową Batalionów Chłopskich. W nocy z 9/10 VIII 1943 N. i jego żona zostali aresztowani i wywiezieni do więzienia w Bielsku, a następnie w Mysłowicach. Po trzech miesiącach pobytu w więzieniu śledczym N. został przewieziony do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, gdzie zginął 13 I 1944. Żona Gabriela, przewieziona wcześniej do obozu w Brzezince, zmarła tam 21 XII 1943. N. i jego żona zostali pośmiertnie odznaczeni Orderami Krzyża Grunwaldu III kl. Imieniem N-a nazwano jedną z ulic w Jaworznie i Brzeszczach.

N. żonaty był z Gabrielą Szustkową (od r. 1910), pozostawił dwie córki: Marię (zamężną Słoń), zamieszkałą w Kielcach, i Olgę (zamężną Siuta), zamieszkałą w Brzeszczach.

 

Rzepeccy, Sejm i Senat 1928–33, s. 88 (fot.), 89, 90; – Świebocki H.. Obwód oświęcimski ZWZ/AK w akcji niesienia pomocy więźniom KL Auschwitz, „Studia Hist.” 1972 z. 4 s. 608–9; – Jekiełek W.–„Żmija”, W pobliżu Oświęcimia, W. 1963 s. 36, 43, 51, 52 (fot.), 61, 62, 120, 122; – „Naprzód” 1929 nr 15, 19 z 19 i 24 I; „Prawo Ludu” 1922 nr 10, 42; „Robotnik” 1930 nr 329 s. 1; „Z Pola Walki” 1958, 1969; – Centr. Arch. KC PZPR: 280/II – t. 1–6, sprawozdania Urzędu Woj. Krakowskiego za l. 1928–30; – Informacje córki N-ego Olgi Siuty oraz proboszczów w parafii rzymskokatolickiej w Brzeszczach z 23 IV 1976 i Woli Batorskiej z 27 VII 1976.

Andrzej Pilch

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.